کوروش و شمشیر پلاستیکی در سال ۸۸

برندهای جدید فروشگاهی در ایران
امتیاز به این مطلب

پرده‌ی اول:

سال ۱۳۸۸ است و شهرداری تهران سرگرم فلزی کردن سطل‌های زباله‌ی تهران و تبدیل مؤسسه‌ی مالی و اعتباری شهر به بانک شهر. در میان سکوت و آرامش سال ۸۸، شیخ ماجد الفطیم ثروتمند‌ترین مرد امارات و مجموعه‌ی کارفور فرانسه، مشغول افتتاح اولین شعبه‌ی مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود در تهران هستند. آن‌ها مجوز تأسیس فروشگاه را دو سال پیش از دولت وقت و شهرداری تهران دریافت کرده بودند. به گفته‌ی مالکان آن در تمام دنیا ساخت این نوع فروشگاه‌ها شش ماه طول می‌کشد اما در ایران با اقتدار شهرداری تهران به مدت دو سال طول کشید. شهرداری محترم تهران در طول این دو سال بدون توجه و کمی دور‌اندیشی و حتی استفاده از رانت اطلاعاتی که این بار از شیر مادر هم حلال‌تر بود درگیر تأسیس بانک شهر بود. فروشگاه‌های شهروند هم خوشحال از یکه‌تازی و بی‌رقیب بودنشان خود را سلطان فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایران می‌دانند و به فروشگاه‌های رفاه و اتکا فخر می‌فروختند.

پرده‌ی دوم:

سال ۸۸ است و شهرداری در آرامش پایتخت همچنان سرگرم امور فلزی سازی سطل‌ها و تأسیس بانک است. نوبت به آن رسیده که بخش خصوصی ایران بااقتدار وارد گود ‌شود.‌ هولدینگ گلرنگ کمی هوشمندتر از شهرداری تهران است. گلرنگ با شنیدن خبر حضور یک غریبه در شهر دست‌به‌کار می‌شود. خیلی سریع نام فرزند مدیرعامل گلرنگ می‌شود نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای هولدینگ گلرنگ یعنی فروشگاه‌های زنجیره‌ای «کوروش» با نام کامل «افق کوروش». انتخاب نام به‌طور اتفاقی بسیار هوشمندانه است. یک نام پارسی (البته با یک واو اضافه!) با پیشینه‌ای قدرتمند که می‌تواند دوباره از خواب برخیزد و پاسبان ایران در برابر نفوذ بیگانگان و دست‌درازی آن‌ها به سهم بزرگی از بازار ایران باشد. نامی که تصادفاً بانام اولین فروشگاه زنجیره‌ای ایران در پیش از انقلاب یکسان است و این یعنی یک تیر و دونشان. قدیمی‌ترها خوب یادشان هست عظمت فروشگاه کورش در تقاطع خیابان پهلوی (ولی‌عصر) و زرتشت تهران را. خاطره‌ای خوب و غرور آفرین برای ساکنین تهران. البته واضح است که این فروشگاه مصداق مصرف گرایی و غرب‌زدگی بود بنابر این پس از انقلاب نام و سرنوشتش را به قدس تغییر دادند! و بعدها بانام زمزم تقریباً به حیات خود پایان داد. این پیشینه تاریخی برای یک فروشگاه جدید عالی بود و گویی یک برند نوستالژیک و قدیمی قرار بود توسط یکی از قوی‌ترین هولدینگ‌های ایران احیا شود.

فروشگاه زنجیره‌ای کورش | برندگاه
فروشگاه زنجیره‌ای کورش پیش از انقلاب،‌ اولین فروشگاه زنجیره‌ای و مدرن ایران
این مطلب را از دست ندهید  آیا تبلیغ‌های ویروسی سوری‌لندی برای صاحبان برندها مفید است؟

پرده‌ی سوم:

سال ۱۳۹۶ است و هایپراستار با شعار « ارزان و فراتر از آن» یکه‌تاز فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران است. تا همین یکی دو سال پیش از شهرهای دیگر تورهای یک‌روزه‌ی هایپر گردی برگزار می‌شد. هایپر استار اکنون در شیراز و اصفهان شعبه دارد و در بسیار از شهرهای دیگر نیز در حال تأسیس شعبه است. در تهران  تعداد شعبه‌هایش به عدد ۳ رسیده. اتفاقاً یکی از شعبه‌های آن در مجتمع عظیم تجاری فرهنگی کورش در بزرگراه ستاری تهران است. مجتمعی که اتفاقاً مالک آن هولدینگ گلرنگ است!

فروشگاه هایپر استار

فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش نیز با شعار «فروشگاه‌های همیشه تخفیف» تصویری از کورش کبیر را با یک شمشیر پلاستیکی به رخ مشتری‌ها می‌کشند. آن‌ها از موفقیت هایپر استار تنها تخفیف‌های آن را دیدند درحالی‌که مشتری‌ها فروشگاه‌هایی مدرن و متفاوت می‌خواستند. وقتی وارد فروشگاه‌های افق کوروش می‌شوی تنها دوست داری از آن تخفیف‌ها استفاده کنی و به سرعت از فروشگاه فرار کنی، حتی موقع ورود و خروج هم دوست نداری آشنایی در آن اطراف باشد و شمارا ببیند!

فروشگاه‌های همیشه تخفیف افق کوروش | برندگاه

این مطلب را از دست ندهید  وب‌مستر خلاق

فروشگاه‌های شهروند هم که این روزها تنها دلیل شلوغی آن خاطره‌بازیست! کسانی که می‌خواهند در زمان سفری داشته باشند و به دهه‌ی ۷۰ ایران سفر کنند یک سری به فروشگاه‌های شهروند می‌زنند، خاطره‌ای تازه می‌کنند و بابت این تجدید خاطره کلی هم اجناس را گران‌تر می‌خرند که البته ارزشش را دارد!

فروشگاه شهروند | برندگاه

فروشگاه‌های رفاه و اتکا هم که تازه از خواب بیدار شده‌اند خود را به هر دری می‌زنند تا مشتریان را به فروشگاه‌های خود برگردانند. بعید نیست که از دولت و سازمان‌هایشان بابت این کارها یارانه‌ای هم دریافت کنند!

 البته چند فروشگاه زنجیره‌ای به نسبت خوب هم افتتاح‌شده. «هایپر می» یکی از این فروشگاه‌هاست که از اول با انتخاب نام «هایپر می» تکلیف همه را روشن کرده که من در بهترین حالت «های کپی» فروشگاه هایپر استار هستم.

دیر است که بگوییم کاش شهرداری تهران کمی باهوش‌تر بود یا کاش بقیه‌ی فروشگاه‌ها از هایپر استار فقط ارزان فروختن را نمی‌دیدند؛ اما تا فرصت هست باید کمی هوش و ذکاوت خرج کنیم و کمی واقع‌بین باشیم. فاکتورهای موفقیت هایپر استار پیچیده نیست، تمام آن چیزی‌هایی است که در اغلب فروشگاه‌های ایران ارائه نمی‌شود!

حمید حکاکی | ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

 

مطالب مرتبط

مشارکت در بحث

avatar
  اشتراک در دیدگاه‌ها  
با خبرم کن

درباره برندگاه

برندگاه مکانی برای آموزش و تسریع روند دیجیتال برندینگ است. برندگاه به شما کمک خواهد کرد برای ایجاد برند خود، رسیدن به سهم قابل قبولی از بازار و کسب درآمد، در مسیری روشن، سریع و بدون سعی و خطا گام بردارید.[بیشتر بخوانید]

کانال تلگرام برندگاه

تماس با ما

در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و یا پیشنهاد از روش‌های زیر یا صفحه "تماس با ما"، با برندگاه در ارتباط باشید.
تلفن: ۰۹۱۰۹۱۸۱۹۲۸
ایمیل: info@brandgah.com

صفحه تماس با برندگاه

عضویت در خبرنامه

از آخرین آموزش‌ها، دوره‌ها و تخفیف‌ها آگاه شوید.

Please wait...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۶ | تمام حقوق این سایت متعلق به گروه برندگاه به سرپرستی حمید حکاکی می باشد. نقل مطالب برندگاه به هر شیوه تخلف محسوب می‌شود.