برندسازی چیست؟

برندینگ یا برندسازی چیست؟زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

برندینگ یعنی مدیریت احساس و ادراک مخاطب از ما

برای درک مفهوم برندینگ | Branding باید سراغ تجربه‌ی مشتری برویم. در درس برند چیست بیان کردیم که برند در ذهن و قلب یا همان احساس و منطق مخاطب جای دارد. این احساس و منطق را تجربه‌ی مخاطب از برند شکل می‌دهد. تجربه‌ی ما از دنیا چگونه شکل می‌گیرد؟

خاطرتان هست گفتیم هرکدام تصویری از یک برند داریم این تصویر حاصل همان تجربه‌ی ما از یک برند است؛ یعنی ما وقتی توسط حواسمان که شامل بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی می‌شود اتفاقی را در دنیا دریافت می‌کنیم، این دریافت با خاطرات و باورهای خودآگاه و ناخودآگاه ما آمیخته می‌شود و برای ما یک تجربه ایجاد می‌کند. تجربه‌ای که به شکل یک تصویر در ذهن ما ثبت می‌شود. پس‌ازآن تجربه هر بار که چیزی آن برند را به خاطر ما می‌آورد آن تصویر زنده می‌شود و ما دوباره آن تجربه را زندگی می‌کنیم؛ یعنی احساسمان دوباره به همان حالت بازمی‌گردد. می‌توان تصویر را از جنس احساس (Feeling) دانست و تجربه کردن را از جنس هیجان (Emotion).

تجربه‌ی برند چیست - Brand experience
تجربه‌ی ما از یک برند چگونه در ذهنمان شکل می‌گیرد

در برندینگ ما به نقاطی که این تجربه شکل می‌گیرد نقاط تماس | Touchpoints می‌گوییم؛ یعنی هرجایی که ما با حواس مخاطبمان سروکار داریم و او از ما دریافتی دارد.

احتمالاً زیاد در مورد برخورد اولیه | First Impersion شنیده‌اید؛ می‌گویند تأثیر آن به‌سختی تغییر می‌کند و شما ۳-۵ ثانیه برای جلب و تأثیرگذاری بر روی مخاطب خود زمان‌دارید. در برندینگ هم همین‌گونه است، ما در اولین برخورد به‌عنوان یک برند می‌توانیم تجربه‌ای به‌یادماندنی و همیشگی برای مخاطب ایجاد کنیم و البته این تجربه‌ را طول زمان با همان کیفت تکرار کنیم.

پس برندینگ یعنی اینکه ما هویتی برای برند خود با استفاده از ابزارهای برندسازی ایجاد نماییم که مخاطب ما تصویری مطلوب و نزدیک به هویت طراحی‌شده ما برای برند داشته باشد. به بیان ساده برندسازی یا برندینگ یعنی شکل دادن احساس و ادراک مخاطب از برند ما.

برندینگ یعنی جایگاه‌سازی | Positioning

اگر بخواهیم برندینگ را در یک کلام خلاصه نماییم واژه جایگاه‌سازی | Positioning را معادل آن به کار می‌بریم. برندینگ فرآیندی است که ما در آن با استفاده از استراتژی‌ها، ابزارها و تکنیک‌های برندسازی، به کالا، شرکت یا خدمات خود هویت می‌دهیم و جایگاهی متمایز و برتر نسبت به رقبا در ذهن مخاطبان خودمان ایجاد می‌نماییم. در مواردی که پیش‌تر مطرح شد درباره‌ی تجربه‌ی مشتری یا مخاطب از برند گفتیم،‌ در دنیای واقعی کسب‌وکار معمولاً این تجربه در کنار تجارب دیگر و در کنار تجارب از برندهای دیگر شکل می‌گیرد و ما برای برند بودن در ذهن او باید برترین جایگاه را از آن خود کنیم.

برندسازی یعنی جایگاه‌سازی
برندینگ یعنی جایگاه‌سازی در ذهن مخاطب

برندینگ توسط بوم مدل برند دیجیتال

برای ساخت یک برند ما نیاز به یک مدل داریم تا بتوانیم اجزای هویتی، اجزای توصیفی و اجزای کارکردی یک برند را طراحی نماییم. پس از طراحی باید در طول زمان با دریافت بازخورد، تصحیح و تکمیل این فرآیند برند خود را به بلوغ برسانیم.

مدل اجزای برند برندگاه بر اساس مدل دیوید آرنولد
مدل اجزای برند برندگاه بر اساس مدل دیوید آرنولد

بر اساس بوم مدل دیجیتال برندینگ تمامی این عناصر در لایه‌های مختلف طراحی می‌شوند و برای پاسخگویی به نیاز مخاطب بستر برند را آماده می‌نماییم.

تمرین درس برندینگ چیست؟

عضویت رایگان برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای برندگاه (با عضویت رایگان) در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو برندگاه نیستید می‌توانید برای مشاهده این مطلب به رایگان ثبت‌نام نمایید.

 
عضویت رایگان در برندگاه

مسیر یادگیری:

147

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
1 دیدگاه
بیشترین موافق
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Khashayar ghandchi
Khashayar ghandchi
1399٫10٫16 2:32 ب.ظ

1) برند Apple: حس احترام و ارزشمندی-2) برند Mercedes حس وقار و ثروتمندی-3) Coca cola حس خنکی.
اولین بار که گوشی آیفون خریدم جنسی از شیشه و فلز پرداخت شده داشت که یک حس احترام و توجه به مشتری رو در من به وجود آورد چون تا اون زمان اکثر گوشی های موجود در بازار با بدنه پلاستیکی تولید و عرضه می شد.

1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx