بوم مدل دیجیتال برندینگ؛ چرایی، چیستی، چگونگی؟

بوم مدل دیجیتال برندینگ؛ چرایی، چیستی، چگونگی؟زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

بوم مدل دیجیتال برندینگ، چرایی؟

به سفر هیجان‌انگیز خلق برند دیجیتال در برندگاه خوش‌آمدید. این سفر اولین نقطه‌ی راه‌اندازی یک کسب‌وکار با دید دیجیتال برندینگ و با کمک ابزارهای آنلاین است.

برای شروع کسب‌وکارها خصوصاً کسب‌وکارهای کوچک و متوسط موضوع حیاتی این است که جریان درآمد از ماه‌های ابتدایی شروع شود و کسب‌وکار بتواند پس از گذراندن مراحل ابتدایی روی پای خودش بایستد و از نقطه‌ی سربه‌سر عبور کند. یک سیر منطقی وجود دارد برای اینکه بتوان یک کسب‌وکار را تا مراحل بلوغ خود که من به آن برند بودن می‌گویم هدایت کرد، این مسیر منطقی این است:

مسیر منطقی برای شروع کسب‌وکار
مسیر منطقی برای شروع کسب‌وکار

یعنی به باور من هر کسب‌وکاری با فروش آغاز می‌شود و در طول مسیر بسیاری از شرایط و نوع برخورد بازار و … برای آن کسب‌وکار مشخص‌تر خواهد شد، یعنی در ابتدا فقط مهم است که ما بفروشیم البته نه به هر قیمتی، بلکه بر اساس اصول، چهارچوب‌های اخلاقی و حرفه‌ای و تمامیت. جریان درآمدی مانند غذایی است که اگر مدتی نباشد کسب‌وکار یا برند تجاری ما دیگر وجود نخواهد داشت.

پس‌ازاینکه اولین جریان درآمدی برقرار شد زمان آن است که شروع کنیم برای کسب‌وکار هزینه کنیم، بازاریابی و سپس برندسازی مراحل بعدی هستند که کسب‌وکار باید خودش بهای آن‌ها را بپردازد. زیرا برخلاف فروش که مساوی با درآمد است، هم بازاریابی و هم برندسازی نیاز به هزینه کردن و گاه هزینه‌های زیادی خواهند داشت. اما تفاوت بازاریابی و برندسازی در این است که معمولاً بازاریابی خصوصاً بازاریابی تاکتیکی خیلی زود جواب اقدام‌ها که همان درآمد است را نشان خواهد داد، اما در برندسازی داستان صحبت یک روز و یک ماه و یک سال نیست برندسازی کاری همیشگی است که معمولاً از سال ۳ تا ۵ یا حتی ۷ام شروع کسب‌وکار به بار می‌نشیند و البته امری حیاتی و همیشگی است. برند و برندسازی همانند تولد یک انسان رسیدن به دوران رشد، زندگی و سپس ترک دنیاست؛ زیرا ماهیت برند بودن این است که ما یک محصول، خدمات یا شرکتی داشته باشیم که روح و هویت انسان گونه دارد، یعنی مخاطبین و مشتریان ما در درون خود تصویری از یک موجود زنده از آن کسب‌وکار خواهند داشت که معمولاً این در لایه‌‌های ناخودآگاه و نیمه خودآگاه است. پس اگر این‌گونه بود که یک نوزاد می‌توانست یک برند شخصی به دنیا بیاید! یک کسب‌وکار هم می‌توانست از روز نخست برند باشد.

نکته اصلی اینجاست که تربیت، محیط، فرهنگ و … در رشد و کامل شدن انسان نقش بسیار پررنگی دارد پس برند هم نیاز است از روز اول در یک محیط و با شرایطی مطلوب رشد کند.

برند بودن برابر است با سهم بازار بیشتر، قیمت بالاتر، فروش بیشتر و طول عمر خرید بیشتر. خوب با این تعریف چرایی برند بودن در بازار لبریز از رقیب امروز مشخص می‌شود اما چرا دیجیتال برندینگ (برندسازی دیجیتال) و استفاده از بوم برای ایجاد آن؟

با توجه به اتفاق‌های اقتصادی در دنیا، شما نیاز دارید که با کاهش هزینه‌ها اما با بالاترین کیفیت کسب‌وکار خود را شروع کنید، همچنین برای بقا در این بازار نیاز دارید تا برند خود را ایجاد نمایید. زمان یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی است که در طول عمر کسب‌وکار خود خواهید پرداخت. این بوم یک روش چابک در راه‌اندازی یک برند با کمک ابزارهای آنلاین است. یعنی شما با کمترین زمان و کمترین هزینه می‌توانید بستر برند خود را ایجاد نمایید. همچنین به دلیل چابک بودن این روش در طول حیات کسب‌وکار دائماً می‌توانید به آن بازگردید و بخش‌های مختلف کسب‌وکار و برند خود را بازطراحی یا سنجش نمایید. کسب‌وکار در دنیای امروز نیاز به روش‌های چابکی در بررسی و طراحی و تغییر مسیر دارد. استفاده از این بوم در این مسیر کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

نکته بسیار مهم: فرآیند دیجیتال برندینگ همانند برندسازی معمولی یک فرآیند بلندمدت است، در بسیاری از منابع برندسازی این زمان ۳، ۵ تا ۷ سال عنوان می‌شود. ما با استفاده از بوم مدل دیجیتال برندینگ از روز ابتدا بذر برند خود را در یک خاک حاصلخیز قرار می‌دهیم تا سریع‌تر به میوه‌های آن دست‌یابیم.

چیستی؟

بوم مدل دیجیتال برندینگ برای افراد و کسب‌وکارهای زیر مناسب است:

  1. SME ها یا شرکت‌های کوچک و متوسط
  2. freelancer ها یا آزادکارها
  3. Self-Employed ‌ها یا خویش‌فرماها
  4. solopreneur ‌ها یا تک‌کارآفرین‌ها
  5. Entrepreneur ‌ها یا کارآفرینان
  6. startup‎ ها یا شرکت‌های نوپا
  7. گروه‌ها و مؤسسات

(این بوم مختص برندسازی شخصی نیست اما می‌توان از آن برای ایجاد ساختار کسب‌وکار یک برند شخصی استفاده کرد)

این بوم و متعلقات آن باهدف آموزش ایجاد نشده بلکه یک راهنمای عملی است که با روشی که آمیخته آموزش، کوچینگ، تمرین‌های عملی، بوم‌ها و جداول، فایل‌های صوتی و تصویری به شما کمک می‌نماید که کسب‌وکار خود را با چشم‌انداز خلق برند، ایجاد نمایید. در این مسیر تمرکز ما بر بستر آنلاین و ابزارهای آنلاین است زیرا هزینه راه‌اندازی شما را بسیار پایین می‌آورد و درعین‌حال به شما دسترسی‌های نامحدودی هم به مشتریان و هم به منابع گوناگون خواهد داد.

بوم مدل دیجیتال برندینگ از ۳۰ خانه تشکیل‌شده که پر کردن هرکدام از این خانه‌ها به یکدیگر وابسته است. درواقع پر کردن این بوم یک جریان خطی نیست در طول پر کردن بوم باید بارها به خانه‌های قبل بازگشت و آن‌ها را بهبود داد. شما برای تکمیل این بوم علاوه بر در اختیار داشتن فایل بوم اصلی از [دانلود بوم دیجیتال برندینگ] باید درس‌هایی که در سایت برندگاه برای پر کردن هر خانه ارائه می‌شود را مطالعه نمایید. این درس‌ها شامل متن‌های آموزشی، ویدیوها، صوت‌های آموزشی، جداول و … می‌شود.

چگونگی؟

من در سایت برندگاه و در این مبحث تمام تلاشم را می‌کنم تا از زیاده‌گویی و دادن اطلاعاتی که وقت شما را می‌گیرد اجتناب کنم، قرار است ما سریع به سر اصل مطلب برویم و زمان اصلی را بر روی انجام کار و فکر کردن و طراحی کردن بوم و پاسخ به سؤالات بگذاریم. اینجا جای آموختن نیست ما قرار است در برندگاه خالق برند خودمان باشیم برای خلق کردن هم باید دست‌به‌کار شد.

مهم‌ترین بخش این مبحث تکمیل بوم مدل دیجیتال برندینگ است؛ اگر شما قدم‌به‌قدم همراه با این روش که آمیخته‌ای از آموزش، منتورینگ و کوچینگ است همراه با من باشید، به شما قول می‌دهم پایه‌های برند خود را بسیار مستحکم ایجاد می‌نمایید.

مسیر یادگیری:

5/5 - (3 امتیاز)
727

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest

2 دیدگاه
بیشترین موافق
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فریبا یاراحمدی
فریبا یاراحمدی
1399٫10٫08 1:48 ب.ظ

سلام
از مطلب خوب شما و از اینکه تصمیم گرفتید این مطالب ارزشمند را با دیگران به اشتراک بگذارید بسیار لذت بردم
موفق باشید

enemad-logo
error: Content is protected !!
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x