آیا تبلیغ‌های ویروسی سوری‌لندی برای صاحبان برندها مفید است؟

به بهانه‌ی انتشار جدیدترین اثر سوری‌لند: زیبای خفته
آیا تبلیغ‌های ویروسی سوری‌لندی برای صاحبان برندها مفید است؟
امتیاز 5 از مجموع 1 رأی

سروش رضایی را می‌توان اولین انیماتور زیرزمینی ایران دانست، نبوغ ذاتی، شوخی‌های هوشمندانه، صداپیشگی ساده و دل‌نشین و طنزی بهلول‌وار، ویژگی‌هایی‌ است که انیمیشن‌های ساده‌ی او را بسیار دوست‌داشتنی کرده است. طنز بی‌پایان با شوخی‌های چندلایه و صحبت از شخصیت‌ در سایه‌ی ایرانیان را می‌توان دلایل دیگری برای پخش گسترده و به‌اصطلاح ویروسی (وایرال) کارهای او دانست. از شناخته‌شده‌ترین ویدئوهای او ویدئوی «گدایان پست مدرن» با عبارت «چند تا لایک داره» است که البته این دومین ویدیوی او بود. ویدیوی اول او بانام «دهن بازها» که محتوایی بشردوستانه داشت و مشکلات مردم جهان و رقابت‌های سیاسی را به رقابت تمساح و اسب آبی تشبیه کرده بسیار شناخته‌شده بود.

این مطلب را از دست ندهید  خلاقیت و ایده یابی در گرافیک، عکاسی و تبلیغات چیست؟

در این نوشتار می‌خواهیم به تأثیرگذاری تبلیغ‌های ویروسی که او برای برندهای مختلف انجام می‌دهد نگاهی کوتاه بیندازیم. سوری‌لند چند نوع تبلیغ ویروسی دارد که حتماً بر اساس میزان پرداختی‌های متفاوت شکل می‌گیرند. در برخی از تبلیغ‌های خود داستان حول محور تبلیغ دهنده می‌چرخد،‌ نوع دیگر آن استفاده از برند تبلیغ دهنده در برخی از اتفاقات داستان است و نوع سوم تبلیغ ویروسی یک برند در تیتراژ ابتدایی و یا استفاده از لوگوی برند به‌صورت واترمارک در انیمیشن است. البته این ویدیوها زمان‌های متفاوت و قالب‌های متفاوت نیز دارند.

بازایابی (تبلیغات) ویروسی: یک تکنیک بازاریابی است که از شبکه‌های اجتماعی موجود برای افزایش تصاعدی «آگاهی از برند» از طریق یک فرایند ویروس مانند بهره می‌گیرد. این شیوه، از طریق بازاریابی دهان به دهان با استفاده از اینترنت به صورت آنلاین گسترش می‌یابد و برای دسترسی سریع به تعداد زیادی از افراد بسیار مفید است | ویکی پدیا

سوری لند در ویدیوی آخر خود که موضوع این پادنویس است، به تبلیغ ویروسی یک نوشابه‌ی انرژی‌زا با نام بلک می‌پردازد. انیمیشن «زیبای خفته» چندمین ویدیوی سروش رضایی برای تبلیغ ویروسی این برند نوظهور در بازار ایران است و البته بلند‌ترین کار چند وقت اخیر سوری‌لند. تبلیغ‌های این برند به صورت واتر مارک در ویدیو و به صورت یک پیام پیش از شروع انیمیشن می‌آید و در شبکه‌های اجتماعی نیز به عنوان یک پست مجزا پیش از رونمایی انیمیشن معرفی می‌شد. سروش رضایی با طنزی هوشمندانه در تیتراژ انیمیشن «زیبای خفته» قوطی نوشابه انرژی‌زای بلک را در در چشم کاراکتر اصلی انیمیشن یعنی زیبای خفته فرومی‌کند و با زبان بی‌زبانی از وصله کردن این برند به انیمیشن اطلاع می‌دهد.  تبلیغی که در تیتراژ و به‌صورت واترمارک در طول انیمیشن می‌آید و البته در هیچ جای انیمیشن نامی از این برند برده نمی‌شود.

 

 

این نوع از تبلیغ تنها به شهیر شدن این نام تجاری می‌پردازد اما هیچ مزیت یا دلیلی برای مخاطب ایجاد نمی‌کند که در زمان خرید مثلاً وقتی دید قوطی نوشابه‌ی بلک در کنار ردبول، هایپ و دیگر رقبا قرار دارد آن را انتخاب کند. شاید تنها دیدن آن لبخندی به لب خریدار بیاورد و خریدار با دلی خوش قوطی ردبول را بردارد و به‌پای صندوق برود. می‌توان دلایل زیر را برای غلط بودن این نوع تبلیغ برشمرد:

 

آیا تبلیغ‌های سوری‌لندی برای صاحبان برندها مفید است؟ | fvkn'hi

 

۱- شهیر شدن دلیل بر انتخاب یک کالا نیست، پراید هم شهیر است اما اگر انتخابش به اختیار باشد هیچ‌کس او را انتخاب نمی‌کند. در برندها عنصری به نام احترام برند وجود دارد که در تبلیغاتی با این تضاد هویتی این عنصر از بین می‌رود. می‌توان با تأکید به هویتی که برای برند طراحی‌شده آن را تقویت کرد. اگر تبلیغ ویروسی به‌صورت وصله شده به برند بچسبد اثر مثبت نخواهد داشت و باعث از بین رفتن احترام برند خواهد شد. اگر نوشابه بلک از این تبلیغ حذف شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟  کاراکتر و شخصیت نوشابه بلک شبیه افرادی می‌شود که چون یکی باحال است پس من هم آویزان او می‌شوم تا باحال باشم.

۲- هدف اصلی تبلیغات انتقال پیام است، انتقال پیام از یک برند یا محصول به مصرف‌کنندگان بالقوه یا بالفعل. حال اگر این تبلیغ ویروسی تنها بامزه باشد و هیچ ارتباط و نشانه‌ای را نتوان در آن گنجاند که محصول یا برند را به خاطر بیننده بیاورد درواقع آب در هاون کوبیدن است. این پیام باید به‌گونه‌ای به ضمیر ناخودآگاه مصرف‌کننده منتقل شود و با زنجیره‌هایی که برای آن ساخته می‌شود در لحظه‌ی خرید دست مخاطب را به سمت برداشتن نوشیدنی بلک از قفسه‌ی فروشگاه هدایت کند نه‌ تنها یک لبخند بر لبان او بنشاند.

این مطلب را از دست ندهید  ویژگی‌های نام برند در عصر دیجیتال (انتخاب نام دامنه برند)

۳- سومین اشتباه انتقال پیام با حامل غلط است گویی پیام آغاز جنگ را به دست کودکی بدهیم که به پادشاه تحویل دهد! نه اینکه سوری‌لند بچه باشد یا آن نوشیدنی سردار سپاه دشمن، به لحاظ تفاوت در شخصیت‌های خلق‌شده برای این دو برند تفاوت میان کودکی معصوم و بهلول‌وار و در سوی دیگر جنگجویی درنده‌خو است. هویت و شخصیت این برند را از رنگ مشکی آن، تصویر کاراکتری که بر روی آن است و کارکرد این نوشیدنی می‌توان به‌خوبی فهمید، آیا می‌توان هیچ ارتباطی بین این نوشیدنی و کارتن‌های سوری‌لند پیدا کرد؟

برای روشن شدن موضوع تبلیغ ویروسی زیر از سوری‌لند را ببینید:

 

 

آیا می‌توان نام زودفود مرحوم (اسنپ فود امروز) را از آن جدا کرد؟ این تبلیغ آن‌قدر با زودفود و پیام این برند چفت شده که هیچ‌کدام بدون هم کارکردی ندارند. زنجیره‌هایی که در این تبلیغ استفاده‌شده تا در جمع‌های پسرانه و در موقع شوخی‌های پسرانه یاد‌آور زود فود باشد بسیار ظریف و هوشمندانه است، (تنها ایراد آن تک جنسیتی بودن آن است). یادآوری مناسب در زمان مناسب یعنی دقیقاً زدن در خال. همین‌طور کاراکتری که برای زودفود طراحی‌شده با کاراکتر سوری‌لند اگر نگوییم شبیه به هم هستند، اصلاً بیگانه نیستند و مخاطبان که دقیقاً یکسان هستند.

نتیجه بسیار ساده است، به دلیل همه‌گیر بودن یک پدیده و پتانسیل وایرال شدن (ویروسی) شدن، نباید از آن برای تبلیغ هر چیزی و به هر شکلی استفاده کرد، این تبلیغ تنها سبب شهیر شدن می‌شود، پراید هم مشهور است اما مشهوری منفور. گویی به فرد معروفی آویزان شوی برای مشهور شدن! پس شخصیت برند کجاست!؟

حمید حکاکی | برندگاه
۳ شهریور ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

مشارکت در بحث

avatar
  اشتراک در دیدگاه‌ها  
با خبرم کن

درباره برندگاه

برندگاه مکانی برای آموزش و تسریع روند دیجیتال برندینگ است. برندگاه به شما کمک خواهد کرد برای ایجاد برند خود، رسیدن به سهم قابل قبولی از بازار و کسب درآمد، در مسیری روشن، سریع و بدون سعی و خطا گام بردارید.[بیشتر بخوانید]

کانال تلگرام برندگاه

تماس با ما

در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و یا پیشنهاد از روش‌های زیر یا صفحه "تماس با ما"، با برندگاه در ارتباط باشید.
تلفن: ۰۹۱۰۹۱۸۱۹۲۸
ایمیل: info@brandgah.com

صفحه تماس با برندگاه

عضویت در خبرنامه

از آخرین آموزش‌ها، دوره‌ها و تخفیف‌ها آگاه شوید.

Please wait...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۶ | تمام حقوق این سایت متعلق به گروه برندگاه به سرپرستی حمید حکاکی می باشد. نقل مطالب برندگاه به هر شیوه تخلف محسوب می‌شود.