تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی - برندگاه

تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافیزمان تقریبی مطالعه 6 دقیقه

چگونه خلاقیت را افزایش دهیم؟

ایده یابی و خلاقیت فرایند ذهنی است که نیاز به تمرین و استفاده از تکنیک‌هایی برای تقویت دارد. برای شروع و استفاده کاربردی از تصور خلاق در گرافیک، انجام تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی بسیار لازم و کاربردی خواهد بود. مجموعه مقاله‌های «خلاقیت و ایده یابی در گرافیک، عکاسی و تبلیغات» وب‌سایت برندگاه را دنبال کنیند تا مسیر و فرایند خلاقیت تا رسیدن به ایده را به آسانی بیاموزید.

تقویت توان تصویرسازی ذهن

تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت توان تصویر سازی ذهن است. مغز انسان از دو نیم‌کره تشکیل‌شده که هرکدام وظایف خاص و مخصوص به خود را دارند:
نیم‌کره چپ: ریاضیات، استدلال، منطق، تجزیه‌وتحلیل، حفظ تعادل، تکلم و …
نیم‌کره راست: هنر، موسیقی، ریتم، تصویرسازی، تخیل، خلاقیت، شناخت رنگ و …

یکی از وظایف اصلی نیم‌کره راست تصور خلاق است (خلاقیت) که به ایده یابی منجر می‌شود. تفاوت نوابغ با انسان‌های معمولی در همین موضوع نهفته که آن‌ها از هر دو نیمکره مغز خود به یک اندازه استفاده می‌کنند.

بنابراین برای افزایش خلاقیت باید با تمرین‌هایی به تقویت نیم‌کره راست مغز کمک کرد. مغز انسان همانند عضلات نیاز به تمرین همیشگی دارد.

برای افزایش خلاقیت چه تمرین‌هایی مفید است؟

موارد بسیاری است که منجر به تقویت قوهٔ خلاقیت خواهد شد مثلاً:
– بازی‌های فکری
– خلق آثار هنری
– مطالعه (مطالب خلاق مانند داستان‌های تخیلی)
– نویسندگی
– انجام بازی‌های خلاق
– و …

در مطالب بعد این موارد و تمرین‌های پرورش خلاقیت را دقیق‌تر موردبررسی قرار خواهم داد؛ تمرینی که امروز در مورد آن صحبت می‌کنم تایپوگرافی خلاق است که در زیرمجموعه بازی‌های خلاق قرار می‌گیرد، البته به شکل کمی حرفه‌ای‌تر. تمرین تصویرسازی با تایپوگرافی خروجی ارزشمندی خواهد داشت و در آینده در پروژه‌های طراحی گرافیک تأثیر بزرگی بر روی کارهای شما خواهد داشت.

چرا خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی؟

شاید با نگاه به تعریف و معنی گرافیک این سؤال و جوابش کاملاً واضح باشد. در زیر تعریف گرافیک را از واژه‌نامه راندم هاوس می‌خوانید:

طراحی گرافیک پیشه یا هنر ارتباط بصری است که از آمیزش تصویرها، واژه‌ها و ایده‌ها ترکیب‌شده تا اطلاعاتی را به تماشاگر برساند و به‌ویژه در او تأثیر مشخصی بنهد.

بنابراین تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی هر سه رکن اصلی طراحی گرافیک را در برمی‌گیرد.

تایپوگرافی چیست؟

جا دارد که در مقاله‌ای جداگانه مفهوم تایپوگرافی موردبحث قرار گیرد. در اینجا به تعریف تایپوگرافی از کتاب ارزشمند فرشید مثقالی بسنده می‌کنیم:

«تایپوگرافی به‌طورکلی یعنی کار با تایپ و نوشته در یک کار گرافیک. ولی دو تعریف زیر را می‌توان به‌طور اخص برای آن مطرح کرد: انتخاب نوع تایپ فیس، اندازه‌ی آن، فواصل حروف و فواصل سطرها، بر مبنای معنایی که متن مربوطه قصد بیان آن را دارد.»

تایپوگرافی در طراحی گرافیک در اکثر آثار نقش مهمی خواهد داشت. شما می‌توانید از ایده یابی در تایپوگرافی به شیوه‌های مختلفی استفاده کنید، مثلاً تصویرسازی با حروف یا استفاده از حروف به‌عنوان یک موتیف (نقش‌مایه) یا یک پترن (الگو) که همچنان هویت خود را حفظ کرده باشد. یکی از خلاقانه‌ترین و مؤثرترین روش‌ها، استفاده از بیان مفاهیم در تایپوگرافی است.

گرافی لرن | تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی
پرتره استاد شجریان سال ۱۳۹۳ – حمید حکاکی | تصویر سازی پرتره با استفاده از تایپوگرافی (استفاده از حروف فارسی به عنوان موتیف و در راستای مفهوم)

بیان مفاهیم با ایده یابی در تایپوگرافی (تایپوگرافی خلاقانه)

این تمرین علاوه بر ورزش ذهنی و پرورش نیم‌کره راست مغز، آموختن مهارتی بسیار کاربردی است که در آینده در پروژه‌های طراحی گرافیک علی‌الخصوص طراحی لوگو به شما کمک بزرگی خواهد نمود. پس از پایان این آموزش قلم و کاغذ بردارید و تمرین را شروع کنید. این تمرین دو مرحله دارد:

۱- ابتدا سعی کنید به سراغ کلماتی بروید که به اشیاء اشاره می‌کنند و تصویر دارند، مانند عصا، دیگ، آب، باران و … و سعی کنید با کوچک‌ترین تغییر در شکل حروف معنی کلمه را نمایش دهید. (سعی کنی بین ۲۰ تا ۵۰ طرح تایپوگرافی مناسب تولید کنید و سپس به مرحلهٔ بعد بروید)

۲- در مرحله دوم سراغ کلماتی بروید که ما به ازای آن‌ها در دنیای واقعی مفاهیم هستند نه اشیاء، کلماتی مانند ترس، خجالت و … این مرحله کمی پیچده‌تر است، اما لذت کشف پاسخ در این مرحله چندین برابر خواهد بود. (سعی کنی حداقل ۱۰ تا ۲۰ طرح تایپوگرافی مناسب تولید کنید)

به شکل یک بازی به این تمرین نگاه کنید اما بازی که رقابتی است و باید از رقبا پیش افتاد، زود دلسرد نشین و سعی در خلق بهترین‌ها بکنید. اشتراک تایپوگرافی‌ها تو شبکه‌های اجتماعی انگیزه خوبی برای شما خواهد بود.

در اینستاگرام از هشتگ brandgah# استفاده کنید تا بقیه اعضای سایت برندگاه کارهای شما رو ببیند و بهترین کارها رو تو صفحه اینستاگرام به نام خود شما قرار دهیم.

در زیر تعدادی از کارهای خودم رو قرار دادم، با نگاه به این کارها و کارهای دیگران، قطعا ایده‌های جدیدتر و بکرتری را کشف خواهید نمود.

3.1k

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
12 دیدگاه
بیشترین موافق
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مانی
مانی
1397٫03٫20 2:35 ب.ظ

از مشاهدهٔ تصاویر سرشاز از ذکاوت و خلاقیت در این مقاله بسیار لذت بردم. متشکرم.

بهزاد هاشمیون
بهزاد هاشمیون
1396٫11٫18 11:44 ق.ظ

از دیدن خلاقیت های شما بسیار لذت بردم

سپهر
1396٫02٫28 2:10 ب.ظ

فوق العاده بودن طراحیاتون افرین

فائزه اشراقی
فائزه اشراقی
1396٫05٫09 8:41 ق.ظ

خیلی طرحهای ساده و جالب و بامفهومی بودن! واقعا تایپوگرافی رو جور دیگه ای تصور میکردم!
عااااالی بود

محمد رضا
محمد رضا
1396٫08٫26 11:07 ب.ظ

سلام
از مطالب ارزشمند جنابعالی حض و از طراحی بی نظیرتون بیشتر حض کردم . موفق و پیروز و سربلند باشید .
جلیلی

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
آموزش فتوشاپ در یک ساعت

آموزش فتوشاپ در یک ساعت