برندگاه | خلاقیت و ایده یابی در گرافیک و تبلیغات

خلاقیت و ایده یابی در گرافیک، عکاسی و تبلیغات چیست؟زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

کاش من هم خلاق بودم!

آیا تابه‌حال برای شما اتفاق افتاده که با دیدن برخی از آثار گرافیک، عکاسی، تبلیغات، تصویر سازی و … به آفریننده آن غبطه خورده باشید و در دل جمله‌ی «کاش این ایده به ذهن من رسیده بود» رو تکرار ‌کنید؟ مجموعه مقاله‌های «خلاقیت و ایده یابی در گرافیک، عکاسی و تبلیغات» وب‌سایت برندگاه رو دنبال کنیند و مطمئن باشید که مسیر و فرایند خلاقیت تا رسیدن به ایده را به آسانی خواهید آموخت.

فرایند خلاقیت و ایده یابی

فرایند خلاقیت و ایده یابی مهم‌ترین مسیری است که در خلق یک اثر در زمینه گرافیک، عکاسی و تبلیغات باید پیمود. دست یابی به ایده تنها توسط یک ذهن خلاق صورت می‌پذیرد، این فرایند و تلاش کاملا آگاهانه است و با انجام تمرین و رعایت اصول مشخصی صورت خواهد گرفت. ایده رامی‌توان روح یک اثر در طراحی گرافیک و عکاسی دانست.

تفاوت یک ذهن خلاق با ذهن غیر خلاق مانند تفاوت یک تماشاچی فوتبال با یک فوتبالیست است، هیچ تماشاچی‌ای تا به امروز گل نزده!

بهتر است در ابتدا تعریفی از خلاقیت و ایده ارائه کنم تا مشخص شود که دقیقا در کدام مسیر گام خواهیم برداشت.

خلاقیت چیست؟

می‌توانید با مراجعه به ویکی پدیا (از این لینک) تعاریف متعددی در زمینه خلاقیت مشاهده نمایید یا با مراجعه به فرهنگ دهخدا با این تعریف روبرو خواهید شد:

خلاقیت: [خ َل ْ لا قی ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) خلق کردن . آفریدن . بوجود آوردن .

اما تعریف من از خلاقیت که در برگیرنده بسیاری از این تعاریف است:

خلاقیت: مهارتی ذهنی و قابل کنترل که در ذهن خود آگاه و ناخودآگاه صورت می‌پذیرد و منجر به خلق ایده می‌گردد.

خلاقیت از تصور خلاق شکل می‌گیرد و تصور خلاق از ذهن. آمدن کلمه‌ی ذهن در این تعریف مشخص می‌سازد که این ویژگی مختص انسان و وجه تمایز او از دیگر مخلوقات است.

ایده چیست؟

همانطور که در تعریف خلاقیت اشاره شد ایده ثمره و نتیجه خلاقیت است. تعاریف گوناگون و متعددی برای ایده آمده است که هرکدام از منظری خاص به آن می‌نگرند. در زبان فارسی معادل کاملی برای کلمه ایده وجود ندارد، در فرهنگ معین اینگونه تعریف شده:

ایده:  (دِ) [فر.] (اِ.) اندیشه، فکر، عقیده، تصور، رأی .

اما تعریف من از ایده اینگونه است:

ایده: راه‌حل جدید و قابل اجرا برای رسیدن به مقصود از کوتاه‌ترین مسیر.

چرا ایده یک راه حل در نظر گرفته شد نه پاسخ؟ دلیل آن روشن است تا زمانی که ایده اجرا نشود به پاسخ نهایی و جدید خود برای یک موضوع نرسیده‌ایم و هر ایده‌ای نمی‌تواند راه حل نهایی ما باشد. ما با تصور و کوشش خلاق خود به تعداد زیادی راه حل می‌رسیم که در بسیاری از مسائل مانند گرافیک و عکاسی این راه حل‌ها پایانی نخواهند داشت.

آیا خلاقیت و ایده یابی ذاتی است؟

مشخصا خلاقیت و ایده یابی یک مهارت است که با تمرین و ممارست به حد اعلای خود می‌رسد. هیچ انسانی متخصص به دنیا نمی‌آید و ایده یابی یک تخصص است.

یکی از اشتباهات بزرگ و متداول برای آفرینش یک اثر در ضمینه گرافیک این است که نقطه شروع را با نقطه پایا ن اشتباه می‌گیریم. یعنی پس از دریافت یک سفارش یا تصمیم به طراحی یک اثر، مستقیما پای نرم‌افزار رفته و مشغول به اجرا می‌شویم، در حالی که اجرا مرحله پایانی است چه بسا در فرایند ایده یابی به روش‌های اجرای جذابی غیر از اجرای دیجیتال رسیدید. این امر در زمینه عکاسی نیز صادق است ایده یکی از مهم‌ترین ارکان عکاسی و یه خصوص عکاسی هنری (Fine Art Photography) است. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته در ایجاد یک اثر خلاق در هر زمینه‌ای در این جمله نهفته است:

مسیر خلاقیت و ایده یابی از روی کاغذ شروع می‌شود

پیش از پرداختن به روش‌های ایده یابی لازم است با فرایندها و مفاهیمی آشنا شویم تا کنترل ما بر روی جریان خلاقیت بیشتر باشد. مطمئنا زمانی که شما بدانید مکانیزم مغز برای ایده یابی چگونه است، تسلط کاملی بر این فرایند خواهید داشت. در مقالات بعدی با این موارد آشنا خواهید شد.

در زیر تعدادی از نمونه کارهای خلاق در گرافیک و تبلیغات نمایش داده شده‌اند:

تعدادی از نمونه کارهای خلاق در عکاسی:

2.9k

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
آموزش فتوشاپ در یک ساعت

آموزش فتوشاپ در یک ساعت