خلاقیت یک ژن نیست، خلاقیت یک نوع سبک زندگی‌ست!

خلاقیت یک ژن نیست، خلاقیت یک نوع سبک زندگی‌ست!
امتیاز 5 از مجموع 1 رأی

خلاقیت یا خلاق بودن چگونه به وجود می‌آید؟

شاید این سؤال در مورد خلاقیت، سؤالی باشد که در ذهن بسیاری از ما جواب از پیش تعیین شده‌ای دارد. مانند بسیاری از برچسب‌هایی که هر روز به خود می‌زنیم؛ مثلا همیشه می‌گوییم من خلاق نیستم، ما خانوادگی بد شانسیم، ما خانوادگی حافظه‌ی ضعیفی داریم و …

با این نوع برچسب زنی خیال خودمان را راحت می‌کنیم و به منطقه‌ی امن و زندگی روز مره‌ی خود باز می‌گردیم. اما خبر خوب این است که عمومیت خلاقیت در انسان‌ها به‌اندازه‌ی عمومیت میزان حافظه در انسان‌هاست. ممکن است بسیاری از ما حافظه‌ی ضعیف یا قوی‌ای داشته باشیم؛ اما همه حافظه داریم. روش‌های بسیاری برای تقویت قوای حافظه وجود دارد، همچنین تغذیه و تکنیک‌های که با وارد کردن آن‌ها به زندگی روزمره می‌توانیم قدرت حافظه‌ی خود را بهبود دهیم. مهم‌تر از آن، مگر تمام انسان‌هایی که حافظه‌ی خوبی دارند از آن استفاده می‌کنند! حتی بدون استفاده از روش‌های تقویت حافظه، اگر از آن به‌صورت مستمر و صحیح استفاده کنیم از اکثر انسان‌ها با حافظه‌ی قوی پیش‌تر خواهیم بود.

این فرایند برای خلاقیت نیز صادق است. هرچقدر از خلاقیت خود در زندگی روزمره استفاده کنیم، عضله‌های خلاقیت در مغز ما قوی‌تر می‌شوند. هرچقدر به مغزمان خوراک فکری بیشتری بدهیم برای ایده پردازی و ایده‌یابی یک مغز آماده‌تر و سرحال‌تر داریم.

این مطلب را از دست ندهید  تمرین خلاقیت و ایده یابی در تایپوگرافی

 

آسان‌ترین راه برای افزایش و تقویت خلاقیت چیست؟

آسان‌ترین راه برای تقویت خلاقیت این است که شما باید خلاقیت را تبدیل به بخشی از زندگی خود یا همان سبک زندگی خودنمایید. سعی کنید کارها را به شیوه‌ای جدیدتر و خلاقانه‌تر انجام دهید، برای رفتم به منزل، محل کار یا هرجائی دیگری مسیرهای جدید را امتحان کنید، بازی‌های فکری کنید، برای روزهای خود برنامه‌ریزی‌های جدیدتری داشته باشید، خود را انسان خلاق‌تری نشان دهید، هر وقت به مشکلی برمی‌خورید روشی خلاقانه برای حل کردن آن بیابید، سعی کنید نسبت به دیگران متفاوت عمل کنید، هرکس کاری را انجام داد شما یک‌قدم خلاقانه به آن اضافه کنید و …

دیری نمی‌کشد که شما خود را با توشه‌ای از کارهای خلاقانه خواهید یافت و متوجه می‌شوید این خلاقیت مانند خونی تازه در تمام اجزای زندگی شما جاری شده.

ماده‌ی اولیه‌ی خلاقیت چیست؟

شاید شروع یک کار خلاق کمی سخت به نظر برسد! اما اصلاً این‌گونه نیست! کافیست اقتباس کنید! بله اقتباس اولین و مهم‌ترین قدم در خلاقیت است. تنها کارهایی که دیگران کرده‌اند را یک‌قدم به جلو ببرید. شما قرار نیست چرخ را دوباره کشف کنید باید با ترکیب چرخ با یک وسیله دیگر، دست به یک ابتکار جدید بزنید. مثلاً بستی را با اسمارتیز مخلوط‌کنید و آن را با نی نوش جان کنید! اسم آیس‌پک را روی آن بگذارید و اکنون شما صاحب یک کسب و کار خلاقانه و سود ده هستید!

ساختن بستی، نی یا آیس‌پک کدام سخت تر بو؟! اگر تلاش کرده بودید دوباره بستنی را بسازید زمان و انرژی بیشتری صرف کرده بودید یا این‌که آیس پک؟ کدام جدید و خلاقانه بود!؟ نتیجه‌ی خلق کدام یک از آن‌ها جدیدتر و پر منفعت‌تر بود؟

پاپلو پیکاسو می‌گوید : «هنر دزدی است»

هنرمندانه بقاپید | آستین کلئون
هنرمندانه بقاپید | آستین کلئون | ترجمه سامان شاهین‌پور | انتشارات سیته

 

در کتاب هنرمندانه بقاپید، نوشته‌ی آستین کلئون دقیقا به موضوع دزدیدن ایده‌ها و خلق ایده‌های جدیدتر پرداخته می‌شود. آستین کلئون می‌گوید به چیزهای دنیا به چشم خوب و بد نگاه‌ نکنید، به چشم ارزش دزدی داشتن یا نداشتن نگاه کنید. او تأکید می‌کند برای هنرمند بودن باید کلکسیونر خوبی باشی نه یک انبار کننده‌ی خوب …

این مطلب را از دست ندهید  وب‌مستر خلاق

خلاقیت را به چنگ آورید

سخن پایانی‌این است که هر ایده‌ی ناب و خوبی را اقتباس کنید، مال خود کنید و با اضافه کردن یک بخش جدید به دنیا بازگردانید این یک فرایند خوب برای طی کردن مسیر خلاقیت است و ممکن نیست جز با تقویت عضله‌های خلاقیت در زندگی روزمرهو تبدیل شدن به یک عادت همیشگی.

مطالب مرتبط

مشارکت در بحث

avatar
  اشتراک در دیدگاه‌ها  
با خبرم کن

درباره برندگاه

برندگاه مکانی برای آموزش و تسریع روند دیجیتال برندینگ است. برندگاه به شما کمک خواهد کرد برای ایجاد برند خود، رسیدن به سهم قابل قبولی از بازار و کسب درآمد، در مسیری روشن، سریع و بدون سعی و خطا گام بردارید.[بیشتر بخوانید]

کانال تلگرام برندگاه

تماس با ما

در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و یا پیشنهاد از روش‌های زیر یا صفحه "تماس با ما"، با برندگاه در ارتباط باشید.
تلفن: ۰۹۱۰۹۱۸۱۹۲۸
ایمیل: info@brandgah.com

صفحه تماس با برندگاه

عضویت در خبرنامه

از آخرین آموزش‌ها، دوره‌ها و تخفیف‌ها آگاه شوید.

Please wait...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۶ | تمام حقوق این سایت متعلق به گروه برندگاه به سرپرستی حمید حکاکی می باشد. نقل مطالب برندگاه به هر شیوه تخلف محسوب می‌شود.