دیجیتال برندینگ چیست؟

دیجیتال برندینگ (برندسازی دیجیتال) چیست؟زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

برای معرفی دیجیتال برندینگ | Digital Branding نیاز است اول با مفهوم برندینگ آشنا شویم [که در درس برندینگ چیست؟ به آن پرداختیم] و سپس برندسازی اینترنتی | Internet Branding را تعریف نماییم:

برندسازی اینترنتی چیست؟ | Internet Branding

برندسازی اینترنتی (که به آن برندسازی آنلاین | Online Branding نیز گفته می‌شود) یک روش برندینگ است که از شبکه جهانی وب و شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان واسطه‌ای برای جایگاه‌سازی یک برند در بازار استفاده می‌کند. (Wallace, Christopher | Wikipedia)

ویکی‌پدیای فارسی تعریف برندسازی اینترنتی اینگونه آمده‌است

برندسازی اینترنتی یعنی بهره‌برداری تخصصی از بستر اینترنت در راستای برندینگ. بر خلاف تصور عموم، برندسازی اینترنتی علم بهره‌برداری از موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی نیست، چرا که این‌ها صرفاً ابزار هستند. برندسازی اینترنتی (که از آن به عنوان برندسازی آنلاین نیز یاد می‌شود) یکی از تکنیک‌های مدیریت برند است که از صفحات وب گسترده، به عنوان رسانه‌ای به منظور قراردادن برند در بازار آنلاین استفاده می‌کند. طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت، رسانه اجتماعی، بلاگ‌ها، انتشار رسانه‌های چاپی به صورت آنلاین و بازاریابی ویدئویی همگی روش‌هایی هستند که در رابطه با اهداف برندسازی آنلاین به کار گرفته می‌شوند.

تعریف برندسازی دیجیتال

دیجیتال برندینگ | Digital Branding روش برندسازی است که تلفیقی از برندسازی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ | Digital Marketing است.

دیجیتال برندینگ
دیجیتال برندینگ از فرآیندهای برندسازی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ به‌وجود می‌آید

تعریف برندگاه از دیجیتال برندینگ | Digital Branding

دیجیتال برندینگ؛ فرآیند خلق، توسعه و نگهداری برند با استفاده از ابزارها و فن‌آوری‌های دیجیتال و مبتنی بر اینترنت می‌باشد.

دیجیتال برندینگ درواقع استفاده از فرصت‌های دنیای دیجیتال در ایجاد آگاهی از برند | ‌Brand Awerness می‌باشد. لزوماً برای استفاده از این روش برندینگ نه نیاز به فروش آنلاین هست نه نیاز به داشتن یک محصول دیجیتال؛ هرچند امروزه استفاده از امکانات دنیای دیجیتال برای فروش خدمات تبدیل به یک عادت شده اما در این نوع از برندینگ هدف ایجاد آگاهی مخاطب، ایجاد هویت برند | Brand Identity و برقراری پیوند عاطفی با برند می‌باشد. همچنین استفاده از امکانات دنیای دیجیتال بسیار سهل‌تر، سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و دارای قابلیت شخصی‌سازی بیشتر برای مخاطبان است. همچنین سنجش اثربخشی فعالیت‌های برندینگ و بازاریابی در این دنیا بسیار ساده و آسان‌ شده؛ پس اگر تمام فرآیند برندینگ خود را روی این دنیا متمرکز نمی‌کنیم باید به‌عنوان یک رکن بسیار اصلی برای ایجاد و توسعه و نگهداری برند خود به آن بیندیشیم.

در ویکی‌پدیا در تعریف Digital Branding آمده است:

برخلاف دیجیتال مارکتینگ، دیجیتال برندینگ به معنای خلق ارتباط بین مصرف‌کنندگان و محصولات یا سرویس‌هایی است که ارائه می‌شود؛ به گونه‌ای که شناخت از برند در دینای دیجیتال ایجاد می‌شود. به طور خلاصه، هدف برندسازی دیجیتال لزوما افزایش فروش نیست، بلکه برندسازی دیجیتال به دنبال افزایش آگاهی، تصویر و سبک برند است؛ کارهایی که در بلند مدت باعث افزایش وفاداری مشتری ‌می‌شود.

البته دیدگاه برندگاه در این زمینه اینگونه است که تمام فعالیت‌هایی که در زمینه‌ی بازاریابی و برندینگ انجام می‌شود برای افزایش فروش است، نه با دیدگاه فروش به هر قیمتی، با دیدگاه اینکه بهترین محصول یا خدمات را به دست بیشترین افرادی که به آن نیاز دارند برسانیم.، که این امر در دنیای دیجیتال و اینترنت با دسترسی به تمام جهان و عدم وجود محدودیت جغرافیایی سهل‌تر می شود.

سری درس‌های آموزش تکمیل بوم درواقع شرح کاملی از فرآیند برندسازی دیجیتال است، شما با ادامه‌ی این دروس با این روند به صورت کامل آشنا خواهید شد.

تمرین درس دیجیتال برندینگ چیست؟

عضویت رایگان برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای برندگاه (با عضویت رایگان) در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو برندگاه نیستید می‌توانید برای مشاهده این مطلب به رایگان ثبت‌نام نمایید.

 
عضویت رایگان در برندگاه

مسیر یادگیری:

267

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
1 دیدگاه
بیشترین موافق
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Khashayar ghandchi
Khashayar ghandchi
1399٫10٫17 8:37 ق.ظ

1) استفاده از شبکه های مجازی که به نظر من در دنیای امروز ما خیلی تاثیر گذار هستند-2)تبلیغاتی که به صورت خودکار در لحظه ورود به صفحات اینترنت به روی صفحه می آید-3) E-Mail های تبلیغاتی

1
0
Would love your thoughts, please comment.x