وبینار کوچینگ فرآیندی پدیدارشناسانه

وبینار کوچینگ فرآیندی پدیدارشناسانهزمان تقریبی مطالعه 7 دقیقه

کوچینگ فرآیندی پدیدارشناسانه

[اگر می‌خواهید در زندگی خود کیفیت متفاوتی از بودن را تجربه کنید،‌ اگر می‌خواهید دستاورد‌های بیشتری در زندگی داشته باشید، اگر کوچ، روانشناس یا مشاور هستید و می‌خواهید به مراجعین خود کمک کنید تا نوع دیگری از بودن را که تا امروز زندگی‌نکرده‌اند تجربه کنند، این وبینار آغاز سفری است به سوی این زندگی]

این وبینار یک وبینار آموزشی نیست، این وبینار یک پویش مشترک است در کوچینگ از نگاه پدیدارشناسانه. من به شما تعهد می‌دهم با شرکت در این وبینار علاوه‌بر آشنایی با دلیل نیاز انسان امروز به کوچینگ؛ دسترسی عمیقی به نوع بودن متفاوت در زندگی پیدا خواهید کرد.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ حرفه‌ای است که این روزها در دنیا بسیار مورد استقبال قرارگرفته. پیش از این‌که کوچینگ به‌عنوان یک حرفه معرفی شود،‌ افراد در زمان‌هایی که نیاز به یاری فردی برای بهبود وضعیتی که در آن قرارگرفته بودند داشتند؛ به‌غیراز روش‌های سنتی کمک گرفتن از خانواده، دوستان و … به متخصصین مراجعه می‌کردند. روانشناسان، مشاورین، منتور‌ها، مدرسین از این دست تخصص‌ها بودند. اما یک جای خالی بود که هنوز توسط متخصصان هیچ حوزه‌ای پر نشده بود،‌ افرادی که نه در عمل نه در روان و نه در تجربه نیاز به یاری کسی داشتند، اما نمی‌توانستند راه پیش‌رفت را طی کنند، یا پیدا کنند یا حداقل با سرعت مناسبی به‌سوی اهدافشان حرکت کنند.

مرزهای حرفه‌های فرد به فرد - کوچینگ

باشناخت این مرز‌ها خواهیم دانست در مراحل مختلف زندگی که نیاز به کمک دیگری داریم، کدام تخصص می‌تواند در آن زمینه برایمان راه‌گشا باشد.

بنیان‌گذاران کوچینگ

افرادی مانند توماس لئونارد (که از او به‌عنوان تأثیرگذارترین فرد بر حرفه‌ی کوچینگ نام می‌برند) تخصص یا مهارتی را ابداع کردن که این فقدان پر شود. کمک به افرادی که در تخصص، تجربه و روان در وضعیت نرمال هستند اما به سقف رشد خود رسیده‌اند یا در مسیر رشد، کشان‌کشان قدم بر‌می‌دارند. در این وبینار یک سفر تاریخی بسیار جذاب خواهیم داشت و بررسی می‌کنیم که چگونه این حرفه در طول تاریخ و بر اساس چه نیازهایی به‌و جود آمده، نیازهایی که تک‌تکشان نیاز زندگی سعادت‌مندانه برای ما است.

پایه‌های علمی کوچینگ

اما کوچینگ بر مبنای چه علم یا پایه‌هایی به وجود آمده؟ این یکی از بزرگ‌ترین سؤال‌ها درزمینه‌ی کوچینگ است؛ زیرا هنوز در دنیا کوچینگ حتی تعریف واحدی ندارد. موردقبول‌ترین تعریف درباره‌ی کوچینگ تعریفی است که فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) از آن ارائه داده:

Partnering with clients in a thought-provoking and creative process that inspires them to maximize their personal and professional potential

مشارکت با مراجعین در فرآیندی تأمل‌برانگیز و خلاق، که الهامبخش آن‌ها برای رسیدن به حداکثر تواناییهای بالقوه شخصی و حرفهای است

تعاریف کوچینگ و باور نسبت به فعل کوچینگ در یک طیف بین کوچینگ خالص (مانند تعریف فدراسیون)‌ که در آن کوچ تنها به پرسشگری، بازخورد و کنجکاوی می‌پردازد از یک‌سو، و از سوی دیگر به فرآیندهایی اطلاق می‌شود که کاملاً وارد حوزه‌ی منتورینگ، مشاوره و آموزش می‌شوند.

علم کوچینگ و رویکردها به کوچینگ نیز به همین شکل هستند؛ کوچینگ آمیخته‌ای از عمل روانشناسی (خصوصاً روانشناسی مثبت‌گرا)، فلسفه،‌ علوم شناختی، نوروساینس، مایندفولنس و … است؛ اما منبع علمی موردپذیرشی برای دسترسی به دانش کوچینگ وجود ندارد،‌ کوچینگ مانند مهارت‌های رهبری به‌صورت مهارتی آموزش داده می‌شود و معمولاً از شیوه‌ی منتورینگ (انتقال تجربه) در آموزش آن استفاده می‌شود.

کوچینگ یک تخصص نوپاست و هنوز در حال رشد و بهبود است. در دنیا مراکزی که تمرکزشان بر روی کوچینگ است مانند فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، برای این حرفه استانداردها و اصول اخلاقی را تعریف کرده‌اند که چهارچوب‌هایی برای این حوزه مشخص شود؛ که امروز این چهارچوب‌ها موردقبول‌ترین موارد درباره‌ی مهارت کوچینگ هستند.

اما در این وبینار ما به بررسی یکی از پایه‌های کوچینگ می‌پردازیم جایی که بعد از سه سال فعالیت و آموختنآ درزمینه‌ی کوچینگ در نظر من می‌تواند یکی از قوی‌ترین پایه‌های تئوریک و علمی کوچینگ باشد.

پدیدارشناسی و کوچینگ

پدیدارشناسی مطالعه تجربه بشر از چیزها (Things) و مطالعه اینکه چیزها چگونه خود را به ما نمایان می‌کنند. در کوچینگ ما به دنبال موانع در درون مراجع هستیم و پدیدارشناسی دانشی است که به فرایند ادراک ما از چیزها می‌پردازد. ما با دیدی پدیدارشناسی نسبت به ادراک خودمان از دنیا می‌توانیم دسترسی جدیدی برای نوع دیگری از زندگی پیدا کنیم.

ریشه‌های کوچینگ در کجاست

 توماس لئونارد که پیش‌تر به او اشاره کردیم؛ تأثیرگذارترین فرد بر جریان حرفه‌ی کوچینگ در جهان است (اولین فردی که کوچینگ را به‌عنوان یک حرفه شروع به آموزش دادن و استفاده برای کمک به افراد کرد و همچنین فدراسیون بین‌المللی کوچینگ را تأسیس نمود)، پیش از پایه‌گذاری کوچینگ مدیر مالی مؤسسه‌ی لندمارک بود، جایی که دوره‌های تحول ورنر ارهارد در آن برگزار می‌شد. توماس لئونارد باور داشت که برگزاری این جلسات به شکل فردی می‌تواند تأثیرگذارتر باشد و این یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد حرفه‌ی کوچینگ بود. آموزه‌های ورنر ارهارد (که او را در نظرسنجی‌های بین کوچ‌ها دومین فرد تأثیرگذار بر حرفه‌ی کوچینگ می‌دانند) بر پایه‌ی هستی‌شناسی و پدیدارشناسی بوده و هست. پس نشان می‌دهد رویکرد پدیدارشناسانه به کوچینگ می‌تواند دسترسی‌هایی بسیار قوی به پایه‌های علمی‌/فلسفی کوچینگ به ما دهد.

حمید حکاکی

من حمید حکاکی هستم،‌ کوچ تأیید شده در سطح ACTP و دارای مدرک Professional Coach Training Program – PCTP از آکادمی کوچینگ FCA. من ۳ سال است که در زمینه‌ی کوچینگ فعال هستم، در حدود یک سال است که در جلسات کوچینگ فردی برای مراجعینم از این رویکرد استفاده می‌کنم و قدرت آن‌را در جلسات کوچینگ شبیه معجزه می‌بینم.

در این وبینار همراه من باشید تا پویشی مشترک در مورد ریشه‌های علمی/فلسفی کوچینگ داشته باشیم و دسترسی‌ای عمیقی به نوع دیگری از زندگی پیدا کنیم.

ضمانت بازگشت وجه

چنانچه این موضوع باور شما باشد که وبینار برای شما سودی نداشته تنها با عنوان کردن این موضوع، علاوه‌ بر بازگشت وجه یک جلسه کوچینگ یک ساعته رایگان (در صورت تمایل شما) به ارزش ۵۰۰ هزارتومان، برای جبران زمانی که گذاشته‌اید در نظر گرفته‌ام.

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x