ویژگی‌های نام برند در عصر دیجیتال (انتخاب نام دامنه برند)

یازده ویژگی برای داشتن یک نام برند خاص
ویژگی‌های نام برند در عصر دیجیتال (انتخاب نام دامنه برند)
امتیاز 5 از مجموع 4 رأی

افراد مشهور در دنیا همگی نام‌های خوش طنین و زیبا دارند. کافی است همان‌قدر که حساسیت و ظرافت برای انتخاب نام فرزندانمان به خرج می‌دهیم برای انتخاب نام برند خود نیز اهمیت به خرج دهیم؛ اما چگونه این افراد مشهور همگی والدینی خوش‌ذوق داشته‌اند! حتماً این‌گونه نبود مثلاً Woody Allen از طرف والدینش Allan Stewart Konigsberg نام‌گذاری شده بود و او با نبوغ خود که قطعاً درزمینه‌ی بازاریابی هم وجود داشته، نام خود را به Woody Allen تغییر داده. در ایران نیز چند بازیکن فوتبال نام خود را تغییر داده‌اند که البته آن‌ها نبوغ وودی آلن را نداشتند و بعد از شهرت این تغییر را انجام دادند. اگر در ابتدای کار هستید و در فکر راه‌اندازی یک برند هستید که به شما تبریک می‌گویم و مطمئن هستم بعد از مطالعه‌ی این مقاله تصمیم جدی‌ای برای انتخاب یک نام متمایز، قوی و خوش‌آهنگ برای برند خود خواهید گرفت، اگر اکنون صاحب یک کالا، خدمات یا کسب‌وکار هستید و احساس می‌کنید نام خدمات یا محصولتان نامی‌ مناسب یک برند نیست درنگ نکنید،‌ تمام سختی‌های تغییر نام برند را به جان بخرید و دست‌به‌کار شوید.

ویژگی‌های انتخاب نام برند در عصر دیجیتال | برندگاه

در این مقاله ویژگی‌های یک نام برند ایدئال بیان می‌شود نام برندی که مختص عصر دیجیتال و شرایط حاکم بر برندسازی و بازاریابی امروز است. شما باید بتوانید به برآیندی منطقی از تمام شرایط ذکرشده برسید. همچنین فاکتورهای زیادی ازجمله هزینه، اولویت‌ها، موجود بودن دامنه و … بر این موارد تأثیرگذارند. برای تمام موارد ذکرشده می‌توان مثال نقضی آورد اما توجه داشته باشید که هدف ما تسریع فرایند دیجیتال برندینگ و صرف کمترین هزینه و کمترین زمان ممکن برای رسیدن به نتیجه است.

یک نام برند ایدئال در عصر دیجیتال باید شامل این ۱۱ ویژگی باشد:

۱- قابلیت برند شدن داشته باشد.
۲- استفاده از اعداد و خط فاصله اجتناب کنید.
۳- به‌آسانی تلفظ و قابل تایپ باشد.
۴- کوتاه باشد.
۵- .com و .ir آن خالی باشد.
۶- شبیه برندهای دیگر نباشد.
۷- شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها را فراموش نکنید!
۸- تصویر ذهنی ایجاد کند.
۹- کسب‌وکار شمارا محدود نکند.
۱۰- انگلیسی، فینگلیش یا فارسی باشد؟
۱۱- مناسب برای هویت‌سازی بصری و کلامی برند باشد.

چنانچه مشغول راه‌اندازی یک کسب‌وکار با منابع محدود مالی هستید، بهتر است در ابتدا هزینه‌های منطقی‌ای برای راه‌اندازی یک وب‌سایت بنمایید. در حداقل‌ترین حالت ممکن ثبت دو پسوند .com و .ir کفایت می‌نماید. شما پسوند .com را دامنه اصلی قرار داده و مابقی را بر روی آن پارک می‌کنید. برای مثال دامنه اصلی سایت برندگاه؛ Brandgah.com است و آدرس‌های Brandgah.ir، hamidhakaki.com و hamidhakaki.ir روی آن پارک شده‌اند.

حال به شرح این یازده ویژگی نام برند خواهیم پرداخت:

۱- قابلیت برند شدن داشته باشد.

۱- پرهیز از عمومی بودن:

با شنیدن نام برند باید یک حس خاص و منحصربه‌فرد به ذهن برسد نه یک نام عمومی. فرض کنید یک وب‌سایت فروش کتاب نامی مانندbookpshop.com  داشته باشد که یک نام عمومی است. استفاده از نام عمومی هم باعث فراموشی نام برند می‌شود و هم شمارا با تمام حاضران در آن زمینهٔ کاری رقیب می‌کند.

برای مثال دایتی نام خاصی بود که برای رقابت با نام عمومی میهن ایجاد شد. نام برند میهن هیچ‌گاه به‌تنهایی قابل‌استفاده نیست مثلاً می‌گوییم بستنی میهن اما دایتی دایتی است.

همراه عزیز برندگاه، دسترسی کامل به این مطلب، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه‌ی‌ برندگاه  امکان‌پذیر است.
عضو ویژه می‌شوم عضو ویژه هستم وارد می‌شوم

مطالب مرتبط

0 پاسخ به "ویژگی‌های نام برند در عصر دیجیتال (انتخاب نام دامنه برند)"

  درباره برندگاه

  برندگاه مکانی برای آموزش و تسریع روند دیجیتال برندینگ است. برندگاه به شما کمک خواهد کرد برای ایجاد برند خود، رسیدن به سهم قابل قبولی از بازار و کسب درآمد، در مسیری روشن، سریع و بدون سعی و خطا گام بردارید.[بیشتر بخوانید]

  کانال تلگرام برندگاه

  تماس با ما

  در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و یا پیشنهاد از روش‌های زیر یا صفحه "تماس با ما"، با برندگاه در ارتباط باشید.
  تلفن: ۰۹۱۰۹۱۸۱۹۲۸
  ایمیل: info@brandgah.com

  صفحه تماس با برندگاه

  عضویت در خبرنامه

  از آخرین آموزش‌ها، دوره‌ها و تخفیف‌ها آگاه شوید.

  Please wait...

  سپاس از همراهی شما :)

  © ۱۳۹۶ | تمام حقوق این سایت متعلق به گروه برندگاه به سرپرستی حمید حکاکی می باشد. نقل مطالب برندگاه به هر شیوه تخلف محسوب می‌شود.