کراوات نمی‌فروشد! اصولا فروشنده نمی‌فروشد!

کراوات نمی‌فروشد! اصولا فروشنده نمی‌فروشد!
امتیاز 3 از مجموع 2 رأی

یک قانون نانوشته و همه‌گیری در ایران حاکم است، می‌گوید وقتی می‌خواهی یک بیزینس‌من خبره باشی باید کراوات بزنی! چند بار شده بازاریاب‌ها یا فروشندگان کراوات زده در نمایشگاه‌ها در شرکت‌ها و یا به‌صورت حضوری در مقابل شما حاضرشده‌اند و با اولین نگاه حس منفی‌ای در ناخودآگاه شما شکل‌گرفته؟ مخصوصاً وقتی دو نفر کراواتی در مقابل شما ظاهر می‌شوند! یکی ‌از عزیزترین انسان‌ها و بزرگ‌ترین اساتید من سال‌ها پیش همیشه به من می‌گفت: «هر جوان کراوات زده‌ای دیدی بهش شک کن! جوونی که بعد انقلاب به دنیا اومده و بزرگ‌شده،‌ کراوات چه میدونه چیه! پس بهش شک کن!».

کراوات نمی‌فروشد! اصولا فروشنده نمی‌فروشد! | برندگاه
کراوات نمی‌فروشد! اصولا فروشنده نمی‌فروشد!

جالب است که پیترتیل، یکی از مؤسسین پی‌پل و اولین سرمایه‌گذار حرفه‌ای در فیس‌بوک در کتاب صفر به یک شبیه همین جمله را در مورد مدیران شرکت‌های فناوری نقل می‌کند: «هرگز در شرکتی سرمایه‌گذاری نکن که مدیرش کت‌وشلوار پوشیده». دلیل او بسیار جالب است، او به این اصل اشاره می‌کند که هیچ‌کس دوست ندارد به او چیزی فروخته شود. کسی که کت‌وشلوار می‌پوشد شبیه فروشنده‌هاست و شخصی که شبیه فروشنده‌ها باشد در فروش فناوری جزو بدترین‌هاست.

این مطلب را از دست ندهید  برندهای ایران پس از مدیران موفق

حالا به انسان‌هایی فکر کنید که با کت‌وشلوار و کراوات می‌بینیدشان اما غرق در شخصیت و وقار آن‌ها می‌شوید. هنوز کلامی بر زبانشان جاری نشده می‌دانید که در پشت این ظاهر چه چیزی نهفته.

تفاوت ظریفی پشت این دو برداشت هست. می‌دانید که در اولین دیدار تنها ۳ ثانیه فرصت هست تا طرف مقابل از ظاهر ما اولین قضاوت را داشته باشد،‌ ۷ ثانیه از کلام ما و ۳۰ ثانیه از حرکات ما و بعدازاین ۳۰ ثانیه قضاوت او در مورد ما کامل می‌شود. دومین اصلی که در کنار این اصل قرار می‌گیرد به ژن انسان بودن برمی‌گردد. انسان‌ها قرن‌های متمادی پیش از اختراع زبان با زبان بدن با یکدیگر حرف می‌زدند و دوست از دشمن شناخته می‌شد.
خیلی ساده است که وقتی شما کت‌وشلوار و کراوات را به‌قصد فروش بپوشید در اولین نگاه طرف مقابل متوجه می‌شود که می‌خواهی به او بفروشید و مطمئن باشید، بازاریاب، مدیر یا هر شخص دیگری که بعد از شما بدون این عناصر ظاهرسازانه پیش بیاید از شما چندین گام جلوتر خواهد بود.

حمید حکاکی | برندگاه
پنج شهریود ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

مشارکت در بحث

avatar
  اشتراک در دیدگاه‌ها  
با خبرم کن

درباره برندگاه

برندگاه مکانی برای آموزش و تسریع روند دیجیتال برندینگ است. برندگاه به شما کمک خواهد کرد برای ایجاد برند خود، رسیدن به سهم قابل قبولی از بازار و کسب درآمد، در مسیری روشن، سریع و بدون سعی و خطا گام بردارید.[بیشتر بخوانید]

کانال تلگرام برندگاه

تماس با ما

در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و یا پیشنهاد از روش‌های زیر یا صفحه "تماس با ما"، با برندگاه در ارتباط باشید.
تلفن: ۰۹۱۰۹۱۸۱۹۲۸
ایمیل: info@brandgah.com

صفحه تماس با برندگاه

عضویت در خبرنامه

از آخرین آموزش‌ها، دوره‌ها و تخفیف‌ها آگاه شوید.

Please wait...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۶ | تمام حقوق این سایت متعلق به گروه برندگاه به سرپرستی حمید حکاکی می باشد. نقل مطالب برندگاه به هر شیوه تخلف محسوب می‌شود.