فواید عملکردی برند Brand Functional Benefits بوم مدل دیجیتال برندینگ

فواید عملکردی برند | Brand Functional Benefits | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

در این خانه از بوم مدل دیجیتال برندینگ به فواید عملکردی برند می‌پردازیم، فواید عملکردی یکی از بخش‌هایی است که به صورت منطقی باعث انتخاب برند ما می‌شود.

 

فواید عملکردی برند مزایایی هستند که به عملکرد خاص محصول یا خدمات مربوط می‌شوند. هدف آن‌ها برآورده کردن نیاز‌های عملکردی محصول است.

 

شما باید فواید عملکردی‌ای را انتخاب کنید که بیشترین تأثیر را در مشتریان داشته باشد و نسبت به رقبا موقعیت قوی‌ای داشته باشد. مثلاً یک مشتری از لباس پشمی انتظار گرم کردن، از یک تلفن همراه انتظار برقراری تماس دارد. مثلاً با خرید از یک برند وقتی میدانیم بخشی از سود آن به یک خیریه اهدا می‌شود احساس خوبی داریم، یا هنگام خرید از برندهای سبز احساس مثبتی از عدم آسیب به محیط‌زیست داریم، یا در هنگام استفاده از برندهای ارگانیک احساس سلامت خواهیم داشت.

با قرار دادن خود به‌جای مصرف‌کننده و دیدن ویژگی‌های برند از نگاه او، فواید عملکردی را پیدا کنید: بارها و بارها از خود بپرسید «اگر من مصرف‌کننده هستم، از این محصول چه چیزی عایدم می‌شود؟» این سؤال را ۵ بار از خود بپرسید و سعی کنید هر بار در آن عمیق‌تر شوید.

چه زمانی بیشتر بر روی فواید عملکردی تأکید می‌کنیم

  • فواید عملکردی نقطه تمایز ما است
  • مشتری هنوز به ما اجازه ارتباط عاطفی نداده
  • مزیت یک مزیت اصیل باشد
  • مرتبط با مخاطب باشد
  • تازه‌وارد بازار شده‌ایم و رقیب داریم

شما باید فواید عملکردی خود را با فواید احساسی پشتیبانی کنید، زیرا در برندسازی ما به دنبال ایجاد یک تجربه و ذخیره‌ی آن به‌عنوان یک احساس در ذهن مخاطب هستیم. اگر در سطح عملکرد بمانیم دیگر برند نخواهیم بود بلکه یک کالا هستیم که به‌آسانی با یک کالای دیگر با عملکرد بهتر جایگزین می‌شود.

اما اینجا می‌توان به این نکته اشاره کرد که تجربه کاربر از فواید عملکردی خوب می‌تواند یک تجربه‌ی احساسی را نیز رقم بزند، شما با هوشمندی می‌توانید این تجربه را بر اساس طراحی خود ایجاد نمایید.

۹ دسته فواید عملکردی و ۵۳ زیرمجموعه آن

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x