لوگوی برند | Brand Logo

لوگوی برند | Brand Logo | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 6 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

در این خانه از بوم مدل دیجیتال برندینگ به لوگوی برند می‌پردازیم. لوگوی برند همانند نام برند یکی از عناصر ویژه در ایجاد ارزش ویژه برند است. لوگو به‌ویژه عنصر مهمی در ایجاد آگاهی از برند است. لوگوی یک برند با ایجاد تداعیات ذهنی مستقل می‌تواند نگرش مخاطبین را نسبت به برند تحت تأثیر قرار دهد.

قدرتی که در تصاویر هست و میزان انتقال حسی که در تصاویر هست در نوشته‌ها نیست. درواقع لوگو و دیگر عناصر بصری برند وظیفه‌ی تقویت عناصر کلامی و هویتی برند را دارند. ال‌ریس می‌گوید، جایگاه برند یک مفهوم کلامی است، ابزاری که این میخ را در ذهن مخاطب فرو می‌کند، همین عناصر بصری هویت یعنی لوگو، نماد، رنگ برند و … هستند.

 

لوگوی برند؛ عنصری گرافیکی است که می‌تواند شامل دو جزء باشد؛ حروف با طراحی یا فونتی خاص (لوگو تایپ) و یک عنصر تصویری (آرم) است. لوگو می‌تواند شامل هر دو عنصر و یا یکی از آن‌ها باشد. این عناصر باید مشخصاً متمایز از لوگوهای مشابه باشند و همراستا با هویت برند باشند.

 

ویژگی‌های لوگو

۱- سادگی

بهترین لوگوها آن‌هایی هستند که یک حس سریع و فوری از برند شما را انتقال می‌دهند. به‌طورکلی نباید حتی یک عنصر اضافه در آرم وجود داشته باشد، یعنی باید به حدی ساده باشد که اگر یک عنصر از آن را حذف کنیم دیگر معنی خود را از دست بدهد زیرا سادگی بیشتری تأثیر را می‌گذارد.

به خاطر داشته باشید که لوگوها در اندازه‌های گوناگون در دیوایس‌های مختلف دیده می‌شوند و در سایزهای مختلف چاپ می‌شوند

۲- به‌یادماندنی

لوگو باید به‌راحتی پس از یک نگاه به یاد بماند. پس لوگو مانند تمام نمادها باید منحصربه‌فرد باشد. تنها به بیان عناصر اصلی بپردازد (سادگی) و از پیچیدگی و شلوغی به دور باشد.

۳- اصالت (کپی نبودن)

نباید لوگوی شما هیچ لوگوی دیگری را به خاطر بیاورد یا از روی لوگویی کپی‌برداری شود. لوگو به هویت برند گره‌خورده و اگر لوگوی شما اصل نباشد، پس هویت برند شما نیز اصالت نخواهد داشت. همچنین استفاده از المان‌های تکراری که در کتگوری یا صنعت شما استفاده می‌شود نیز می‌تواند شما را به همین دام بیندازد.

۴- به‌روز اما بدون تاریخ‌مصرف

به‌روز بودن و مدرن بودن یعنی امروزی بودن اما نه‌فقط برای امروز بلکه برای ۵ سال آینده تا شاید نیاز باشد دوباره آن را بازطراحی و به‌روز کنید (بازطراحی با طراحی مجدد متفاوت است). به‌روز بودن با پیروی از مدهای روز متفاوت است زیرا مدها به‌سرعت تغییر می‌کنند. به زبان ساده نباید لوگوی شما یک لوگوی قدیمی به نظر برسد (مگر اینکه این کار بر اساس هویت برند شما باشد).

 در ادامه به انواع لوگو و نحوه سفارش لوگو می‌پردازیم

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx