رسالت برند | Brand Purpose

رسالت برند | ‌Brand Purpose | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

خانه رسالت برند در بوم مدل دیجیتال برندینگ یکی از خانه‌های مرکزی سمت چپ بوم یعنی سمت هویت برند در بوم است. رسالت برند یکی از قدرتمندترین اهرم‌های نامشهود موفقیت برند است. پرورش آن سال‌ها طول می‌کشد. نمی‌توان آن را به‌زور یا به‌صورت ساختگی ایجاد کرد. رسالت برند قلب و روح یک برند و بزرگ‌ترین مسیر برای جلب نظر مخاطبان است.

رسالت برند

رسالت برند همان چرایی وجود برند ما در جهان است؛ آرزوی ایجاد تغییری در جهان که برند ما در مسیر آن حرکت می‌کند. رسالت برند بیانیه باورها و آرزوهای برند ما است.

 

دیوید پاكارد در سخنرانی خود در سال ۱۹۶۰ در گروه آموزشی هیولت پاكارد رسالت برند را به زیبایی توصیف كرد و گفت:

«من می‌خواهم در وهله اول دلیل وجود یك شركت را مطرح كنم. به‌عبارت‌دیگر، چرا ما اینجا هستیم؟ من فکر می‌کنم بسیاری از مردم به‌اشتباه تصور می‌کنند که یک شرکت صرفاً برای کسب درآمد وجود دارد. گرچه این نتیجه مهم وجود یک شرکت است، اما ما باید عمیق‌تر شویم و دلایل واقعی وجود خود را پیدا کنیم. پاكارد ادامه داد: «رسالت (كه باید حداقل 100 سال طول بكشد) نباید با اهداف خاص یا استراتژی‌های تجاری اشتباه گرفته شود (كه باید طی 100 سال بارها تغییر كند). درحالی‌که ممكن است به هدفی برسید یا استراتژی را به اتمام برسانید، نمی‌توانید رسالت را به سرانجام برسانید؛ رسالت مانند یک ستاره هدایت‌کننده در افق است – برای همیشه دنبال می‌شود اما هرگز به آن نخواهید رسید. بااین‌وجود رسالت خودش تغییر نمی‌کند، اما محرک تغییر است. این واقعیت که رسالت هرگز نمی‌تواند به‌طور کامل تحقق یابد به این معنی است که یک سازمان هرگز نمی‌تواند محریک تغییر و پیش رفت را متوقف کند.»

 

در بسیاری از متون و مفاهیم دو واژه رسالت و مأموریت با یک مفهوم استفاده می‌شوند،‌ درحالی‌که از دید برندگاه این دو مفهوم عمیقاً باهم متفاوت هستند. اینکه بیابیم دلیل وجودی برند مال در این جهان چیست مانند این است که انسانی رسالت خودش را بداند و در سختی‌ها و اتفاق‌های زندگی مصمم و قدرتمند از مشکلات عبور کند و بتواند تغییری در جهان برای زندگی بهتر ایجاد کند.

رسالت برند | چرایی برند
رسالت برند چرایی وجود برند ما در جهان است

بررسی Harvard Business Review درباره رسالت برند

بررسی HBR نشان داد که اکثر شرکت‌های این نظرسنجی ازنظر رسالت دریکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

شماره ۱ اولویت دهندگان

شرکت‌هایی که در حال حاضر به‌وضوح یک رسالت واضح و روشن دارند (۳۹ درصد).

شماره ۲ توسعه‌دهندگان

شرکت‌هایی که هنوز رسالت مشخص و واضحی ندارند اما در تلاش برای توسعه آن هستند (۴۸ درصد).

شماره ۳ متأخرین

شرکت‌هایی که هنوز شروع به توسعه یا حتی فکر در مورد رسالت نکرده‌اند (۱۳ درصد).

تفاوت مأموریت و رسالت

مأموریت | Mission رسالت | Purpose
چگونه انجام می‌دهیم چرا انجام می‌دهیم
اداره یک کسب‌وکار اشتراک رؤیا
استراتژیکی فرهنگی
انگیزشی آرمانی (شمال واقعی)
سرمایه‌ جذب می‌کند                     القای احساس مالکیت
تمرکز می‌آورد اشتیاق می‌آورد
ایجاد یک شرکت ایجاد یک جامعه
آجر به آجر خلق می‌شود یک معبد می‌سازد
ایجاد ثروت ایجاد خشنودی

چرا امروزه این مفهوم برای سازمان‌ها بسیار مهم است؟ من فکر می‌کنم سایمون سینک، نویسنده «با چرا شروع کن» این را به بهترین وجه توضیح می‌دهد:

«مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد آمریکایی‌ها شغل رؤیایی خود را ندارند. اگر افراد بیشتر می‌دانستند چگونه سازمان‌هایی ایجاد کنند که الهام‌بخش باشند، ما می‌توانیم در جهانی زندگی کنیم که این آمار معکوس باشد – جهانی که بیش از ۸۰ درصد مردم آن شغلشان را دوست داشتند. افرادی که عاشق کار هستند سازنده‌تر و خلاق‌ترند. آن‌ها با شادی بیشتری به خانه می‌روند و خانواده‌های شادتری دارند. آن‌ها با همکاران، مخاطبان و مشتریان خود رفتار بهتری دارند. کارمندان با اشتیاق کامل اصلی خلق شرکت‌های قوی‌تر و اقتصاد قوی‌تر هستند.»

رسالت برند می‌تواند یک تسهیل‌کننده برای رشد باشد، زیرا این دقیقاً همان چیزی است که مشتریان برند می‌خواهند. انتظار مشتریان برند در حال رشد است، آن‌ها از برندها می‌خواهند که جاه‌طلبی بیشتری داشته باشند که آن‌ها را فراتر از نقش سنتی اقتصادی ببرد. بر اساس تحقیق Sevendots بر روی رسالت برندها در سال ۲۰۱۶، برندهایی که رسالت مشخصی داشتند ۲۲ درصد بیشتر از برندهایی که رسالت مشخصی نداشته‌اند رشد کردند.

رسالت برند فراتر از مسئولیت اجتماعی

رسالت برند فراتر از مسئولیت اجتماعی است اما بهتر است که به هم مرتبط باشند. مسئولیت اجتماعی برندها این روزها بسیار افزایش‌یافته و برای رشد برندها به آن بها داده می‌شود اما نباید جای رسالت برند را بگیرد. داشتن تنها استراتژی مبتنی بر مسئولیت اجتماعی برای جلب نظر مشتریان برند کافی نیست.

رسالت برند حرکت در مسیری است برای بهبود اوضاع جهان و یک امر کنش‌گرانه است، درحالی‌که مسئولیت اجتماعی حل کردن مشکلات جهان است و یک امر واکنش‌گرانه است.

مثال‌هایی از رسالت برند

Warby Parker: برای اینکه عینک‌ها مقرون‌به‌صرفه تر شوند.

Libresse (Bodyform): شکستن تابوهایی که زنان را عقب نگه می‌دارد.

Crayola: مشوق کودکان برای خلاق بودن و فعال کردن والدین برای الهام بخشیدن به آن‌ها.

Dove: کشف ارزش زیبایی «واقعی» و بهبود عزت‌نفس در سراسر جهان

Innocent: ترویج ثبات و جامعه

The Body Shop: برای تبدیل‌شدن به اخلاقی‌ترین و پایدارترین تجارت جهان.

Muji: ترویج سادگی و اعتدال، فروتنی و خویشتن‌داری و همچنین حمایت از آرامش و حالت طبیعی محیط

شروع سفر رسالت برند از جوهره برند

رسالت برند را نمی‌توان به‌آسانی و در یک جلسه تعیین کرد. رسالت برند باید از میراث برند کشف شود، آنچه برند و بنیان‌گذاران آن وامدارش هستند. ریشه‌ی تمام این‌ها در جوهره‌ی برند است، یعنی باید از خود برند و از اصالت آن برخیزد تا ماندگار بماند و اصیل و باورپذیر باشد.

در ادامه به ویژگی‌های رسالت و روش ۵ مرحله‌ای خلق رسالت برند می‌پردازیم

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x