استراتژی برند | Brand Strategy | بوم مدل دیجیتال برندینگ

استراتژی برند | Brand Strategy | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

در این خانه از بوم مدل دیجیتال برندینگ به طراحی استراتژی برند می‌پردازیم، این‌که استراتژی برند شما برای ورود به بازار چیست یکی از مهم‌ترین بخش‌های جایگاه‌سازی برند است. این‌که شما چه جایگاهی در ذهن مخاطبان پیدا می‌کنید باید از پیش طراحی‌شده باشد. استراتژی مغز موفقیت در برندسازی است و زیربنای کسب‌وکار و برند شما را مشخص می‌کند.

 

گرچه ممکن است ایده کسب‌وکار «کوچک» خود را داشته باشید، اکنون باید مطمئن شوید که ازنظر استراتژیک کسب‌وکار خود را در چه جایگاهی قرار می‌دهید. شما باید بهترین زاویه رقابت را پیدا کنید تا کاملاً متفاوت از رقبای شما باشد و نوید یک برند منحصربه‌فرد یا منفعت را به مشتریان خود ارائه دهید تا بتوانید به یک برند موفق تبدیل شود.

 

در ادامه به ۱۳ مورد از استراتژی‌های برندسازی شخصی اشاره می‌کنیم که می‌توانید یکی از آن‌ها یا ترکیبی از آن‌ها را برای برند خود انتخاب کنید، حتی این استراتژی‌ها می‌تواند برای شما ایده‌ خلق استراتژی‌های جدید باشد:

۱- استراتژی بازار گوشه | Niche

جلب‌توجه برای گروه خاصی از مشتریان، بر اساس ترجیحات، نگرش‌ها، باورهای و نیازهای خاص آن‌ها می‌تواند یک استراتژی برند بسیار قدرتمند باشد. در انتخاب این نوع استراتژی باید دقت کرد که این مجموعه مخاطب باید در عین کوچکی به شما سود برساند و همچنین ظرفیت رشد داشته باشد و احتمال تعدد رقیب در آن بسیار پایین باشد. در شروع برندسازی انتخاب یک بازار گوشه می‌تواند استراتژی برند بسیاری خوبی برای ورود به بازار و به‌عنوان مشتریان اولیه شما باشد.

۲- استراتژی اول بودن | Be the First

اولین بودن در یک گروه همیشه یک مزیت قدرتمند است. اولین بودن باعث تسریع برندسازی می‌شود. همچنین اولین بودن معمولاً منجر به رهبر بودن در آن حوزه نیز می‌شود و معمولاً باور عمومی بر این است که رهبر حوزه بهترین است. برای اول بودن دو راه وجود دارد؛ راه پر چالش و راه کم چالش تر. در راه پر چالش شما یک حوزه جدید از ابتدا ایجاد می‌کنید. انجام این کار تلاش بیشتری می‌طلبد. راه کم چالش تر که بیشتر در آن خلاقیت لازم است این است که یک حوزه موجود را بیابید و یک زیرمجموعه جدید برای آن ایجاد کنید. شما یک حوزه‌ی جدید را از حوزه‌ی بزرگ‌تر جدا می‌کنید به آن نام جدیدی می‌دهید و در آن اولین و رهبر خواهید بود.

۳- استراتژی رهبر بودن | Be The Leader

رهبرها در بازار، کسب‌وکارهای تأثیرگذاری هستند که باعث ایجاد حرکت‌های جدید می‌شوند، رهبر بودن یک نوع طرز فکر و یک نوع بودن برای برند شما است. شما با ایده‌هایتان، با باورها و ارزش‌هایتان دیگران را همراه خود خواهید کرد، شما الگو و الهام‌بخش برای دیگران هستید.

رهبری بازار، به‌خودی‌خود، اثر هاله‌ای برای شما ایجاد می‌کند. به‌عنوان رهبر دسته‌ی خود، مردم تصور می‌کنند که از دیگران که بازیکن شماره دو، سه یا ده هستند بهتر هستید.

راه‌های زیادی برای طرح ادعای رهبری وجود دارد. شما می‌توانید بزرگ‌ترین ازنظر مکان یا کارمندان یا درآمد باشید. یا می‌توانید ادعا کنید که در سطح جهانی، ملی، منطقه‌ای یا در شهر خود رهبر هستید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید پیشروترین فروشنده اتومبیل در کشور، در یک منطقه خاص یا در شهر خود باشید. شما می‌توانید پیشروترین فروشنده اتومبیل برند X در منطقه یا شهر خود باشید. هر یک از این اقدامات می‌تواند ادعای معتبری برای رهبری به شما بدهد.

۴- استراتژی خودسر بودن (ضد رهبر) | Be the Maverick (Anti Leader)

همان‌طور که رهبران را دوست داریم، افراد انقلابی و جسور یا آن‌هایی که دقیقاً جایگاهی در مقابل رهبر بازار ایجاد می‌کنند را نیز دوست داریم. برای هر برندی یک قطب مخالف آن وجود دارد، بیل‌گیتس و استیوجایز، دقیقاً همین وضعیت را در برابر هم داشتند. شما با قرارداد نقاط قوت رهبر به‌عنوان نقاط ضعف و مطرح کردن نام خود به‌عنوان پادزهری برای آن با یک تاکتیک قدرتمند وارد رقابت می‌شوید. این واقعیتی ساده است، هرآن چه رهبران برای آن ایستادگی می‌کنند شما برعکس آن هستید.

استراتژی دیگری برای بودن در جایگاه خودسر یا ضد رهبر، راهکار زیگ و زاگ است، اگر آن‌ها زیگ هستند شما زاگ باشید، اگر رهبر پر از آپشن است شما ساده باشید، اگر او گران‌قیمت است شما ارزش بیشتری در برابر قیمت ارائه دهید، اگر او کلاسیک است شما به‌روز باشید، اگر او رسمی است شما صمیمی باشید، اگر او کند است شما چابک و سریع باشید و …

۵- استراتژی مالکیت یک ویژگی متمایز | Own an attribute

یکی از متدوال‌ترین استراتژی‌ها در جایگاه سازی برند، داشتن یک ویژگی متمایز است. درواقع در این روش یک ویژگی که برای مخاطبان شما مهم است را انتخاب می‌کنید و آن را مال خود می‌کنید. ایجاد برند حول یک ویژگی موردتقاضا که به آن جایگاه‌سازی ویژگی یا جایگاه‌سازی منفعت می‌گویند؛ به سمت چپ مغز ارتباط دارد، جنبه منطقی که تمایز مشخصی از فواید برند می‌خواهد.

جایگاه سازی با این استراتژی یک مزیت رقابتی خوب به ما می‌دهد خصوصاً اگر بتوانید ویژگی را مال خود کنید که تابه‌حال برند دیگری در گروه شما آن را ادعا نکرده است.

۶- استراتژی داشتن یک عنصر جادویی | Have a Magic Ingredient

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x