ارزش‌ها | Values | بوم مدل دیجیتال برندینگ

ارزش‌های برند | Brand Values | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

خانه‌ای ارزش‌های برند جزو خانه‌های مرکزی بخش هویت برند در بوم مدل دیجیتال برندینگ است، پیش از این به تعریف هوبت برند و جوهره برند پرداختیم، اکنون پیش از اینکه جایگاه سازی برند را کامل کنیم نیاز است که بخش‌های مختلف بخش مرکزی  هویت برند کامل شوند.

ارزش‌ها پایه‌ای‌ترین اصولی هستند که برند شما برای آن‌ها خلق‌شده. همان‌طور که ارزش‌های انسان‌ها اصولی جهان‌شمول و همگانی هستند و یکی از اساسی‌ترین عناصر هویت انسان، تصمیم‌گیری‌ها و نوع بودن اوست در برندها هم ارزش‌ها همین نقش را ایفا می‌کنند. ارزش‌ها ریل حرکت برند شما هستند و نمی‌گذارند که شما از مسیر اصلی منحرف شوید یا اگر از مسیر اصلی خارج شوید به شما هشدار می‌دهند. ارزش‌ها قطب‌نمای برند شما هستند.

انسان‌ها بر اساس ارزش‌ها خود انتخاب می‌کنند و چیزهایی را انتخاب می‌کنند که هم‌راستا با ارزش‌های آن‌ها باشد، پس برای انتخاب برند شما توسط مخاطبینتان باید ارزش‌های برند خود را مشخص کنید و برند شما آن‌ها را زندگی کند.

فردی که برای سلامتی ارزش قائل است ممکن است سالاد را به‌جای پیتزا انتخاب کند و کسی که انصاف را ارزش می‌داند ممکن است از فروشگاهی که حقوق کارمندان آن بر اساس میزان درآمد فروشگاه است خرید کند.

البته بسیاری از خریدها احساسی است و نمی‌توان همه‌ی انتخاب‌ها را ارزشی دانست. باید به این فکر کنید که برند شما به کدام گروه متعلق است کالا یا خدمات شما در دسته‌ای است که مخاطبان آن بر اساس ارزش‌های خود آن را انتخاب می‌کنند یا بر اساس احساس؟ به نظر شما کدام‌یک از این دو نوع برند در طول زمان ماندگاری دارد؟ کدام برند هویت مشخص‌تر، داستان و اصالت بیشتری دارد؟ کدام داستان قوی‌تری دارد؟

ارزش‌های برند

ارزش‌ها اصول پایه‌ای هستند که به برند ما معنا می‌دهند. ارزش‌ها جهان‌‌شمول هستند. ارزش‌ها فراتر از کسب‌وکار ما هستند، زیرا بر اساس آنچه برای ما مهم است بناشده‌اند: آن‌ها از تجربه انسان بودن ناشی می‌شوند. ارزش‌ها مستقیماً با نیازهای مشتریان در ارتباط هستند و مشتریان برندهایی را انتخاب می‌کنند که ارزش‌های مشترک با آن‌ها دارند.

فواید ارزش‌های برند

  1. ارزش‌های برند شما به کارمندانتان کمک می‌کند تا تصمیمات درست بگیرند
  2. آن‌ها به شما در بهبود ارتباطات کارمندان کمک می‌کنند
  3. تأثیر مستقیم بر انگیزه و وفاداری کارکنان دارند
  4. به مشتریان شما کمک می‌کنند تا بفهمند برند شما پای چه چیزی ایستاده
  5. به شما کمک می‌کنند تا استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنید
  6. به شما کمک می‌کنند مشتریانی که دارای ارزش‌های مشابه هستند را جذب کنید
  7. ارتباط و تعامل تیم‌های بازاریابی و تیم‌های داخلی را راحت‌تر می‌کنند

ارزش‌های برند در عمل

صحبت از ارزش‌ها ممکن است مبهم یا رؤیایی به نظر برسد، اما روش‌های ملموس بسیاری برای تأثیر ارزش‌های برند شما بر تصمیم‌گیری در دنیای واقعی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، ارزش‌های برند شما مکان‌هایی را که در آن تبلیغات انجام می‌دهید را مشخص می‌کند. آیا اگر تبلیغات شما در وب‌سایت یا کانال‌های خبری با جهت‌گیری سیاسی نشان داده می‌شود برایتان مهم نیست؟ یا شاید برند شما برای سلامتی ارزش قائل است، بنابراین تصمیم می‌گیرید در مسابقات ورزشی محلی تبلیغ کنید. یا بر اساس ارزش‌های برند خود از سازمان‌های غیرانتفاعی حمایت می‌کنید که ارزش‌هایی شبیه به شما دارند.

ارزش‌ها همچنین بر موضع برند شما در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی تأثیر خواهند گذاشت. تصمیم نایک را در نظر بگیرید که کالین کیپرنیک چهره کمپین “Just Do It” آن‌ها در سال 2018 باشد. در آن سال‌ها کیپرنیک ستاره NFL توسط صاحبان تیم NFL به دلیل زانو زدن به نشانه اعتراض در هنگام پخش سرود ملی اخراج شد و درنتیجه، به جرقه‌ای برای بحث‌های ملی نژادپرستی تبدیل شد.

روش پیدا کردن ارزش‌های اصلی برند

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x