سفر مشتری | Customer journey

سفر مشتری | Customer journey | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 4 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

در این خانه از بوم مدل دیجیتال برندینگ به سفر مشتری می‌پردازیم. احتمال اینکه یک مشتری سریع محصولات یا خدمات برند شما را خریداری نماید بسیار ضعیف است، غالب مشتریان برند شما مسیری را طی می‌کنند که به آن سفر مشتری می‌گوییم. برای اینکه این سفر را بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم و مخاطبین برند را گام‌به‌گام هدایت کنیم لازم است نقشه این مسیر را ترسیم کنیم. هر برند و هر کسب‌وکار نقشه‌ی سفر مختص به خود را دارد، روشی که ما در بوم مدل دیجیتال برندینگ برای طی کردن این سفر طراحی کرده‌ایم می‌تواند بر اساس شخصی‌سازی ابزارهای مورداستفاده در هر بخش تقریباً برای اکثر کسب‌وکار‌هایی که می‌خواهند بر بستر آنلاین فعالیت داشته باشند مفید باشد.

خودتان به آخرین کالایی که آنلاین خریده‌اید فکر کنید، چطور و طی چه فرآیندی این اتفاق صورت گرفته؟ چه اتفاق افتاد که در لحظه‌ی آخر از میان تمامی گزینه‌ها کالای موردنظر خود را انتخاب کردید و آن
را خریده‌اید؟

نقشه سفر مشتری

ما در طول سفر مشتری که آن را طراحی خواهیم کرد در هر بخش ابزارها و روش‌هایی را برای طی شده مسیر آگاهی تا خرید و اتفاق‌های پس از خرید بررسی خواهیم کرد. در طول سفر مشتری او با بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات برند شما سر‌وکار دارد، این نکته را فراموش نکنید که شما در اغلب کسب‌وکارها هدف فروختن یک کالا یا خدمات را به مشتری ندارید، شما زحمت بسیاری کشیده‌اید و هزینه زیادی متقبل شده‌اید تا یک مخاطب تبدیل به یک خریدار شود، در خریدهای بعدی یا خرید‌های بیشتر است که او تبدیل به یک مشتری وفادار و یا یک مروج فعالیت‌های شما خواهد شد. پس هدف ما از طراحی نقشه سفر مشتری این است که علاوه بر تبدیل یک مخاطب به خریدار، او را به یک مشتری دائم و خشنود تبدیل کنیم که مروج خدمات یا محصولات ما باشد.

در ادامه چهار مرحله آگاهی، تبدیل، ارزیابی، خرید و پس از فروش را بررسی میکنیم.

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x