نقاط اشتراک | POP | بوم مدل دیجیتال برندینگ

نقاط اشتراک | POP | بوم مدل دیجیتال برندینگزمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

این مقاله بخشی از مجموعه درس آموزش بوم مدل دیجیتال برندینگ است

پس‌ازاینکه بخش‌بندی مشتریان و رقبا را در بوم مدل دیجیتال برندینگ برای خود مشخص ساختیم و همچنین نوع محصول / خدمات را مشخص کردیم برای ساختن یک چهارچوب رقابتی مناسب و اولین گام در جایگاه سازی باید به نقاط اشتراک و سپس نقاط افتراق با رقبا پرداخت.

نقاط اشتراک | Points of Parity

نقاط اشتراک |  | POP/Point Of Parity؛ تداعیات ذهنی از محصول/خدمات ما هستند که فقط مختص برند ما نیست و بین تمام برندهای دیگر هم دسته مشترک هستند. نقاط اشتراک دلیل انتخاب برند نیستند، بلکه نبود آن‌ها قطعاً باعث عدم انتخاب برند می‌شود.

دو سطح نقاط اشتراک

در سطح رده‌ محصول/خدمات | Category point of parity

مزایای مورد انتظار از محصول / خدمات ما به‌حساب می‌آیند. این‌ها شرط لازم (نه کافی) برای یک برند هستند. این ویژگی‌ها بایدهایی هستند که شما باید در محصولاتتان داشته باشید، مثلاً مایع لباسشویی باید لباس‌ها را پاکیزه کند،‌آسیبی به لباس‌ها نرساند،‌ به ماشین لباسشویی آسیبی نرساند و … یا مثلاً در خدماتی مانند بانکداری، ارائه خدمات دریافت و پرداخت پول، امنیت نقدینگی، ارائه چک، ساعات کار مناسب، داشتن دستگاه‌های خودپرداز، اپلیکشین و سایت برای پرداخت آنلاین و …

در سطح رقابت | Competitive points of parity

تداعیات ذهنی هستند که برای خنثی کردن نقاط افتراق | POD رقبا طراحی‌شده‌اند. گاهی مشکل ما در برند این است که مخاطبان فکر می‌کنند برندهای رقیب کیفیت محصول / خدمات بهتری دارند. ما باید این تداعی را در ذهن آن‌ها از بین ببریم، مثلاً فکر می‌کنند محصول ما به‌سلامتی آن‌ها آسیب می‌رساند، شاید ما نخواهیم یک محصول ارگانیک تولید کنیم اما باید بتوانیم تداعی ذهنی آن‌ها را از ناسالم بودن محصولاتمان از بین ببریم.

درواقع نقاط اشتراک در سطح رقابت، تداعیاتی هستند که برای غلبه بر ضعف درک شده از سوی برند؛ به‌منظور خنثی کردن نقاط افتراق درک شده از رقبا طراحی می‌شوند.

دستیابی به نقاط اشتراک

برای دستیابی برند به نقاط اشتراک باید تعداد کافی از مخاطبین به این باور برسند که برند در این بعد از ویژگی محصول «به‌اندازه کافی خوب است.» درواقع لازم نیست که مخاطبان یا مشتریان در هر نقطه‌ی اشتراک، کاملاً مشابه رقبا ارزیابی کنند، اما باید درک کنند که این برند قادر است در این ویژگی یا مزیت خاص به‌اندازه کافی و مورد انتظار آن‌ها مطلوب عمل کند. پس از چنین ادراکی از برند آن‌ها درصدد ارزیابی بیشتر برند برمی‌آیند و نقاط افتراق یا تمایز را بررسی می‌کنند.

کلید ایجاد جایگاه مناسب برای برند در ذهن مخاطبان، تعریف نقاط تمایز نیست، بلکه ارائه‌ی عملکرد مناسب و برخورداری از سطح رقابتی در هریک از نقاط اشتراک است.

در ادامه روش به‌دست آموردن نقاط اشتراک با رقبا بیان می‌شود

عضویت ویژه برندگاه

ادامه این محتوا برای اعضای ویژه در دسترس است

سلام دوست من، اگر عضو ویژه برندگاه نیستید می‌توانید برای عضویت ویژه از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

 
عضویت ویژه در برندگاه

مسیر یادگیری:

مطالب پیشنهادی


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x